Çocuk cinsiyetinin ne zaman farkına varır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 10 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuk cinsiyetinin ne zaman farkına varır


  Çocuklar iki yaşından itibaren vücutlarını keşfetmeye başlarlar. 2 buçuk ile 3 yaşlarına gelen çocuk tuvalet eğitimini kazanmaya başlamasıyla birlikte, cinsel organının da farkına varır.

  Böylece çocuğun vücudu ile ilgili merakına onun cinsel özelliklerini anlama çabası da eklenir

  Çocuk cinsel organına dokunarak tanımaya çalışır ve dokunduğunda haz aldığının farkına varır. Bu dönemden itibaren çocuk cinsel kimliğini oluşturmaya başlar ve bu süreçte ailesinin ona karşı tavrından çok etkilenir. Ebeveynlerin çocuklarının cinselliği keşfetmesinden endişe etmemesi ve çocuğa kötü tepkiler vermemesi gerekir.

  Çocuğunu cinsel davranışlar gösterirken gören anne baba eğer ona kızar, doğal tepkilerini kısıtlamaya çalışırsa, çocuk cinselliği kötü bir şey olarak algılar ve bu yüzden ilerde cinsel sorunlarla karşılaşabilir. Cinsellikle ilgili davranış ve sorularına uygun bir dille cevap verilmesi çocuk gelişimi açısından önemlidir.

  Kız çocukları cinsiyetlerinin babalarından, erkek çocuklar da annelerinden farklı olduğunu gözlemleyerek fark ederler. Bu farkındalık arkadaşları arasındaki cinsiyet farklılıklarını da anlamalarıyla genişler. Kız ve oğlan çocukları arasındaki biyolojik farklılıklar da çocuğa cinselliği öğretirken açıklanması gereken konulardır.
   


Yükleniyor...