Çocuğunuz yetenekli mi yoksa sadece meraklı mı?


Çocuğunuz yetenekli mi yoksa sadece meraklı mı?

Çocuğunuzun yetenekleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Ama 3 yaşındaki bir çocuğun meraklarını yetenek olarak değerlendirip de, ona baskı yapmamaya dikkat edin.

O artık konuşan, yürüyen, kendine göre düşüncelere sahip bir çocuk oldu. Siz onun bu kadar çabuk büyümesinden şaşkınlık duysanız da gerçek bu. Zaman durmuyor ve de çocuklar hep büyüyor. Oyun çağındaki kız ve erkek çocukların hiç değişmeyen ortak bir özellikleri var: Yorulmak nedir bilmezler. Evet, evinizde yorgunluk nedir asla bilmeyen bir küçük insanla berabersiniz. Çocuğunuz, sabahın erken bir saatinde uykudan gözlerini açar açmaz, baş döndürücü bir hızla günü yaşamaya başlar. Ayakta hareketsiz durması gerekse, olduğu yerde zıplayarak içinden taşan enerjiyi harcamaya çalışır. Çocuklarının aşırı hareketli olmalarından, yorulmak nedir bilmemelerinden yakınan annelere çok sık rastlanır. Günün modasına da uyup ‘Benim çocuğum hiperaktif’ diye bir yargıda bile bulunurlar. Oysa 3 yaşını geçen çocukların hareketli olmaları doğaldır. Anneler, bu durumdan yakınmak yerine, çocuklarının normal bir gelişme gösterdiğine inanarak sevinmeleri gerekir.

Bisiklet isteyebilir..

Oyun çağına giren çocuğun yürümek yerine koşmayı tercih etmesi, hiç yadırganmamalı. Küçük afacan tek ayak üzerinde seke seke yürürken dengesini kaybetmemeyi de, içgüdüleriyle öğrenmiştir. Kısacası, çocuk artık büyüklerinden destek almadan bir çok işi yapabilecek duruma gelmiştir. ‘Aman dikkat et, düşeceksin’ şeklindeki uyarıları çocuğun ciddiye alması beklenmemeli.

Oyun çağının bir özelliği de çocuğun artık kendini kanıtlamak için bazı denemeler yapmasıdır. Bu dönemde yetenekleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Tabii annenin çocuğunun geleceği hakkında hemen bir karara varması da yanlıştır. O yaşlarda çocukların yetenekleri de değişken olur. Bir gün bakarsınız, küçük afacan şarkılar söylüyor, müzik dinliyor. Bu, onun ilerde bir müzisyen olacağına işaret değildir. Bir süre sonra, çocuk sayılara merak sarabilir ya da harika legolar yapabilir. Ama bütün bunlar çocuğun geleceğini yönlendirmez. Bu nedenle üç yaşına gelen çocuğun merakları ve becerileri anneyi aldatmamalı. Oyun çağındaki çocuğa jimnastik, dans ve yüzme kursları büyük yarar sağlar. Çocuklar sporla ne kadar erken tanışırlarsa, o kadar iyi olur. Üç yaşındaki oğlunuz önceleri belki üç tekerlekli bisikletiyle gezmekten memnundu. Ama zamanla o üç tekerlekli bisikleti yetersiz bulmaya başlayacaktır.

Yanlarında küçük destekleri olan iki tekerlekli bisikleti neden denemesin? Anneler çocuklarının canı yanacak, başlarına bir kaza gelecek diye onları nasıl koruyacaklarını bilemiyorlar. Fakat çocuğu ürkekliğe yönlendirmek, her şeyden korkmasını sağlamak, ona yapılacak en büyük kötülüktür.

Çocuğunuz 3 yaşına geldi bile..

Çocuğunuz büyüdü. Artık geceleri sabaha kadar kesintisiz uyuyabilirsiniz. Daha doğrusu siz öyle olacağını sanıyorsunuz. Fakat çocuğun gece beslenmeleri, altlarının temizlenmesi gibi sorunların yerini şimdi başka bir sorun alabilir.

Üç yaşını geçen çocukların hayal dünyası inanılmaz derecede zengindir. Çocuk bu hayallerle günü tamamladıktan sonra gece de rüyalar görmeye başlar. Genellikle korkutucu rüyalardır bunlar. Karanlıkta dehşet içinde uykudan uyanan çocuk, çevresini göremediği için paniğe kapılır. Ve tabii annenin de gece deliksiz uyuma hayali suya düşer. Bu yaşlardaki çocuğun rüyaları dikkatle takip edilmeli. Kabus gören çocuğu ‘korkulacak bir şey yok’ diyerek yatıştırmaya çalışmak doğru olmaz. Kabus gören yavrunuza, gece rüyasında olanları ayrıntılarıyla anlattırmalısınız. Sonra da ona gördüklerinin gerçek olmadığını açıklamanız gerekir.

Korkulu rüya gören çocuğu yatıştırmak amacıyla bir süre yanınızda yatırabilirsiniz. Fakat bunun her gece tekrarlanan bir alışkanlık halini almasına izin vermeyin. Üç yaşındaki çocuğun her gece 11-14 saat uyuması gerekir. Küçük yaramazın gece geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin verilmemeli.Gece yatmadan kısa bir süre önce meyve yemesine bile izin vermeyin.

Oyunlar oyuncaklar

Üç yaşını geçen çocuk artık yaratıcılık yeteneğinden yararlanmasını sağlayacak oyuncaklarla oynamalı. Bu yaşlardaki çocuklar çoğu zaman tahta bloklarla oyalanmaktan hoşlanırlar. Zaman zaman da bunlardan sıkılıp yaptıklarını bozup atmak isterler. Böyle durumlarda çocuğa kesinlikle engel olunmamalı.

Beğenmediği bir şeyi bozup yeniden yaratmak istemesi olumlu bir davranıştır. Çocuğun arahatça oyun oynayabilmesi için ona yer temin etmelisiniz. Varsa, arkadaşlarıyla birlikte oynaması, onun sosyal gelişimi için de önem taşır.

Çocuğunuzun sağlığı

Vücudu susuz kalmasın..

Çocuklar büyüdükçe, sağlık sorunlarının da artması kaçınılmazdır.Bulaşıcı hastalıklar adeta kapıda nöbette bekler. Bu hastalıkların yanı sıra başka sorunlar da çocuğun sağlığını tehdit eder. Özellikle sıcak ilkbahar ve yaz aylarında çocuğun vücudundaki su miktarının azalması büyük sorunlar yaratabilir. Çocuğu sık sık su içmeye alıştırmak, bu sorunu ortadan kaldırır. çocuklar, susadıklarını farketmeyebilirler. Bu nedenle onların belli aralıklarla su içmelerini sağlamak büyüklere düşüyor. Başağrısı, ağız kuruması, ani ateş yükselmesi, çocuğun vücudunun susuz kaldığına işaret olabilir.

İyi ki annesiniz..

Programı siz değil o yapar

Çevrenize daha duyarlı olmaya başlarsınız. Kötü alışkanlıklarınızıdan kurtulmak istersiniz. Çocuklarınıza daha iyi yaşayacakları bir dünya bırakmak için elinizden geleni yaparsınız. birdenbire, politika da ilgi alanınıza girebilir.

Kendinize bir program yapıp, buna göre yaşamaktan vazgeçersiniz. Çünkü çocuklu bir kadının programını kendisi değil, çocuğu yapar.

Bu dünyaya neler bırakmak istediğinizi düşünmeye başlarsınız. Geride kalacak çocuklarınızın sizi nasıl hatırlamalarını istediğinize karar verirsiniz. Kısacası anne olmak size gerçekte nelerin önem taşıyacağını öğretir.
 
Üst