Cilt Tipinizi Belirleyin

CİLT TİPİNİZİ BELİRLEYİN

Cildinize doğru maskeyi uygulayabilmek için öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü herkesin cilt tipi birbirinden farklılık gösterebilir. Cilt tipinizi belirlemeden yapacağınız bütün uygulamalar cildinize zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Genellikle 3 cilt tipi mevcuttur.

1.Normal (Karışık) Cilt

2.Yağlı Cilt

3.Kuru Cilt

Ayrıca yaşa ve mevsimlere göre cilt tipinizin değişebileceğini de göz ardı etmeyiniz.

1.Normal (Karışık) Cilt : Normal cilt düzgün ve yumuşaktır, donuk bir parlaklığa ve sağlıklı bir görünüme sahiptir. Karışık ciltte,yanaklar kuru ve daha çok alın, burun ve çene bölgeleri yağlıdır. Ama bu durum, normal ciltte de görülebildiği için, normal cilt sınıfına girer.

2.Yağlı Cilt : İri gözenekli ve sivilcelenmeye yatkındır. Yıkandıktan kısa süre sonra yine parlak bir görünüm kazanır ve kremlendikten uzun bir süre sonrasına kadar yağlı kalır. Sivilceli cilt, yağlı cildin belirtisidir.Ayrıca sivilceler, yağ yapımında bir aksaklığın belirtisidir.

3.Kuru Cilt : Bazen sert ve pulludur, göz ve ağız çevresinde genç yaşlarda kırışıklar oluşmaya başlar. Kuru cildin bakımında yanlışlıklar yapılabilir. Temizlendikten sonra gerilir ve yağlı kremler çok hızlı emilir.

 
Üst