cilt kuruluğu nelere sebep olur

'Kişisel Bakım' forumunda Habibe tarafından 20 Ağu 2017 tarihinde açılan konu

 1. cilt kuruluğu nelere sebep olur

  Cilt kuruluğunun nedenlerinden bir tanesi "ihtiyoz" dediğimiz doğumsal yani genetik bir hastalık söz konusu olabilir.
  Bu tür insanlar doğuştan bir kaç ay sonra özellikle bacaklarında pullanma başlar. Aileler çocuklarından aşırı cilt kuruluğundan yakınırlar. Ergenlik çağına kadar deride kuruluk, aşırı pullanmalar görülebilir.
  Bu hastalığın nemlendirici kullanmak dışında pek fazla tedavisi yoktur. Telaşa kapılmaya gerek yoktur. Bir dermatoloğun kontrolünde uygun nemlendirici ve ilaçlar kullanarak cilt kuruluğunu kontrol altına almak mümkündür. İkinci olarak yaşlılarda cilt kuruluğu olabilir. Belirli bir yaştan sonra cildin su oranı azalır, cildin sus tutma kapasite azalır, ciltte yağ salgılama azalır.
  Bu yüzden yaşlılarda özellikle cilt kuruluğu görülür ve hatta yaşlılığa bağlı deri kaşıntılarına da çok sık rastlamaktayız. Üçüncü bir neden ise alerjik yapılı bünyelerde (atopik yapılı kişiler) cilt kuruluğu olabilmektedir. "Atopik yapı" alerjiye yatkın anlamına gelir. Alerjiye yatkın kişi egzama, saman nezlesi ve astımı olan kişiler atopik kişilerdir. Atopik kişilerinde ciltlerinde kuruluk olur. Çünkü ciltleri yeteri kadar yağ üretemez. Başka bir neden kullanılan ilaçlarla ilgili olabilir.
  Kolesterol düşürücü haplar, tansiyon ilaçları cilt kuruluğuna neden olabilir. İleri yaşlarda aniden aşırı bir şekilde cilt kuruluğu olabiliyorsa bu bir iç hastalıktan veya bazı kanser oluşumlarından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca yine sabun gibi kozmetik ürünlerin çok fazla kullanılması ciltte aşırı kurumaya yol açabilir. Günde iki defadan fazla banyo yapmak, her banyoda kese veya lif kullanmak ve aşırı derecede sabun sürmek cildi kurutur. Bu şekilde banyo yaptıktan sonra nemlendirici de kullanılmazsa cilt kuruluğu gözle görülür şekilde artabilir.
   
Yükleniyor...