Çilekli Yüz Maskeleri

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 29 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çilekle yapılan cilt maskeleri cildin yıpranmış ve ölü hücrelerin biriktiği en üst tabakasının soyulmasına yardımcı olarak peeling etkisi yaratır. Ayrıca maske sonrası hava kirliği, toz gibi kötü çevre koşullarının cildimizde yarattığı etkilere karşı koruma sağlar.

  Öncelikle ihtiyaç duyacağınız malzemeler bir miktar beyaz sirke (tercihen organik), 5-10 tane çilek, yarım çorba kaşığı krema, 1 çorba kaşığı organik bal, 1 çorba kaşığı süt, 1 çorba kaşığı mısır ya da pirinç unu.

  Sirkeyi çilekleri tüm bakterilerden ve küçük böceklerden arındırmak için kullanacağız. Önce çilekleri bir kaba alın ve üzerini 1 cm geçinceye kadar sirke dökün. 1-2 dakika bekledikten sonra bol su ile, tüm sirke gidinceye kadar yıkayın. Sirkenin temizlendiğinden emin olunsa kağıt ya da pamuklu havluyla kurulayın.

  Yine kaba koyduğunuz çilekleri bir kaşıkla iyice ezin. Kremayı ve balı ekleyip iyice karıştırın. Karışımı kurumadan hemen yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü iyice yıkayın.

  Mısır Unu/Nişastası ve Çilekle Hazırlanan 2. Maske

  4-5 tane iyice yıkanmış çileği, 1 çorba kaşığı sütü ve yine 1 çorba kaşığı mısır ununu bir kaseye koyun ve kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Bu aşamada çileklerin iyice ezilmiş ve suyunun çıkmış olması gerekiyor.

  Hafifçe yoğunlaşan karışımı yüzünüze uygulayın ve etkisini göstermesi için 20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla maskeyi yüzünüzden temizleyin.

  Dikkat: Çilek cilt için faydalı bir doğal maske olarak kullanılsa da bu durum çilek alerjisi olanlar için geçerli değil. Eğer çileğe alerjiniz varsa cildinizde tahriş ve kızarıklıklar olacaktır.

  Çileğin içeriğindeki asit gözlerinizi yakabilir. Bu yüzden eğer gözle temas ederse hemen bol suyla yıkamalısınız.
   


Yükleniyor...