Cihan'dan Türkiye Turizmine Büyük Katkı

Cihan Haber Ajansı'nın geçtiğimiz günlerde Rusya'nın önde gelen haber ajanslarından Ria Novosti ile imzaladığı işbirliği anlaşması meyvelerini vermeye başladı. İki ajans arasında imzalanan anlaşma kapsamında yer alan 'karşılıklı analiz yazıları yayınlama' çerçevesinde Ria Novosti, Cihan'dan temin ettiği "Türkiye'de tatilcilerin hakları yasalarla garanti altında' başlıklı bir makale yayınlandı. Ajansın Rusça olarak yayınlandığı makalede Türkiye'nin turistlerin hakları açısından güvenli bir ülke olduğu vurgulanıyor.

Zaman Gazetesi Ekonomi Editörü Turan Bozkurt'un Ria Novosti için özel olarak kaleme aldığı analizde Rus turistlerin Türkiye'den memnun ayrılmaları için Türk makamlarının elinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getiriyor. Bozkurt yazısında Türk şirketi Vasco Turizm'in iflas ettiği için Antalya'da mağdur olan Rus turistlerin duruma geniş vererek "Detur'un organizasyonuyla Antalya'ya gelen bine yakın Rus turistin mağdur olduğu şeklinde haberler Rus medyasında yer aldı. Bazı yayın organlarında konuyla ilgili haberlerin abartılarak verildiğini belirtmekte fayda var. Çünkü söz konusu şirketin iflasının ardından Antalya'da Valilik bünyesinde oluşturulan turizmciler ve bürokratların yer aldığı kriz masası duruma müdahele etmişti. Kriz masasının çalışmalarıyla turistlerin konaklamalarında herhangi bir sıkıntı yaşanmazken, dönüş için uçak bileti olmayan Ruslara seyahat acentaları tarafından bilet temin edildi." ifadelerine yer verdi. Türkiye'nin 2007'de 23.5 milyon yabancı turiste ev sahipliği yaptığı bilgisini veren Bozkurt, Türkiye'de büyük turizm şirketlerinin iflası sık görülen bir durum olmadığına dikkat çekti.

Analizinde, organizasyon sırasında sunulan tüm hizmetlerden müşteriye karşı sorumlu olan acentelerin denetiminin Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren Bozkurt, son yıllarda yerli ve yabancı turist sayısındaki önemli artışın turizmde tüketici haklarına verilen önemin gün geçtikçe artmasını sağladını vurguluyor. Turhan Bozkurt Rus kamuoyuna hitaben yazdığı yazısında, Türkiye'de tatilcilerin haklarının yasalarla garanti altına alındığı ve turistleri mağdur ettiği tespit edilen otel ya da seyahat acentalarına ağır yaptırımlar getirildiği bilgisini veriyor.
 
Üst