Çift dokunmatik ekranlı dizüstü geliyor

Çift dokunmatik ekranlı dizüstü geliyor

İtalyan bir endüstriyel tasarım firması, çift dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar tasarımını hayata geçirmeye çalışıyor.

İlk olarak dört yıl kadar önce Canova isimli, çift dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayar konsepti geliştiren İtalyan endüstriyel tasarım firması V12, bu tasarımı hayata geçirmemişti.

Ancak, şirketin kurucusu Valerio Canetti, "Laptop" dergisine verdiği röportajda, ikinci nesil tasarımın iki yıl, hatta 16 ay içerisinde gerçekleştirilerek piyasaya verilebileceğini anlattı.

"Yaratıcı insanlar" için geliştirilmiş, karbon lif ve paslanmaz çelikten mamul ilk nesil Canova, imal edilmişti ancak herhangi bir işletim sistemi ya da yazılım çalıştırmıyordu. Eskiz defteri, not defteri ve dijital gazete okuyucusu olarak kullanılması düşünülmüştü.

İkinci nesil Canova'nın ise, çoklu dokunuş tanımlayabilen dokunmatik klavye ve ses tanıma amaçlı mikrofonla kapasitesi son sınırına kadar çekilmiş. Donanım değil de yazılım olarak ekranda çalışacak olan klavyenin ise, rahatlık açısından haptik geri besleme sistemi kullanması düşünülüyor.

İmalat için hangi firmayla çalıştıklarını henüz söyleyemeyen Canetti, bu sebepten dolayı yeni Canova'nın resimlerini de sağlayamıyor (haberin resmi, ilk nesil cihaza ait).
 
Üst