Çevreye duyarlılar için yeşil tüyolar

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 27 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çevreye duyarlılar için yeşil tüyolar

  Çevre dostları için evde, işte ya da dışarıdaki etkinliklerinin çevreye olumsuz etkilerini azaltacak öneriler paketi hazırlandı. Çevrenin korunmasını ve doğal kaynakların akılcı kullanımını sağlayacak tutum ve davranışlar:

  Ahmet Karaaslan'ın haberi

  Görevi çevre hakkında doğru ve bağımsız bilgiler sunmak olan Avrupa Çevre Ajansının, ''www.eea.eu'' adresinden ulaşılabilen internet web sitesinde ''yeşil tüyolar'' başlığıyla yer verdiği öneriler paketinde, çevrenin korunmasını ve doğal kaynakların akılcı kullanımını sağlayacak tutum ve davranışlar anlatıldı.

  İnsanlara sebze ağırlıklı diyete geçmeleri önerilirken, bunun sadece çevre için değil sağlık için de yararlı olduğuna vurgu yapıldı.

  Sebze ağırlıklı diyete geçilmesi önerisiyle birlikte ''az ve tadını çıkarmak'' koşuluyla sığır etinin tercih edilmesi istenen öneriler paketinde, 'sığır eti tüketiminin tavuk eti tüketiminden 3 kat daha fazla sera gazı emisyonuna yol açtığına'' işaret edildi.

  -SU, DEĞERLİ BİR KAYNAKTIR-

  Öneriler paketinde, suyun çok değerli bir kaynak olduğu ifade edilerek, dünyadaki tüm suların yalnızca yüzde 2,5'inin tatlı su olduğu, bu nedenle suyun sorumluluk duygusuyla kullanılması gerektiği vurgulandı.

  Kişinin dişlerini fırçalarken ya da tıraş olurken 10 litreye varan miktarda su tasarrufu yapabileceği kaydedilerek, şu önerilerde bulunuldu:

  '' Canınız soğuk su içmek istediğinde her defasında musluktan akan suyun soğumasını beklemek yerine bir sürahiyi musluk suyu ile doldurun ve buzdolabında saklayın.

  Kahve ya da çay yaparken sadece ihtiyacınız olduğu kadar su kaynatın.

  Duşta 5 dakikadan fazla kalmayın, çabuk olun ve bir daha duş alışınızda süre tutmak için bir duş saati kullanın.

  Aerotörlü duş başlıkları su akımını yüzde 30-40 azaltabilir.

  Klozetinizi olası su sızıntılarına karşı kontrol edin.

  Yeni bir bulaşık ya da çamaşır makinesi alacağınız zaman en az miktarda su kullanan, enerji tasarrufu sağlayan bir model tercih edin.

  Çamaşır yıkarken su tasarrufu yapmanın bir kolay yolu daha az çamaşır yıkamaktır.

  Çamaşırlarınızı kirliye atmadan önce kirli olup olmadıklarını kontrol edin, bir kez giyilmiş olmaları kirli oldukları anlamına gelmez.

  Bahçenizi akşam geç ve sabah erken saatlerde sulayın. Bu saatlerde buharlaşma yoluyla su kaybı az olur, bitkiler fazla su emer.

  Çiminizin daha fazla uzamasına izin verirseniz suya daha az ihtiyacı olur.

  Yağmur suyu biriktirin, musluk suyu yerine bitkilerinizi biriktirdiğiniz bu suyla sulayın.

  Bahçenizi sulamadan önce hava durumunu dikkate alın, yağmur yağacak olabilir.

  Arabanızı kova, sünger ve sabun kullanarak yıkayın, su sarfiyatı 32-50 litreden birkaç litreye düşebilir.''

  -ÇEVRECİ BESLENME-

  Olabildiğince organik besinlerin tüketilmesi istenen öneriler paketinde, organik besinlerin üretiminde sentetik pestisitlerin (kimyasal karışım) kullanılmadığınından sera gazı salınımının daha az olduğu vurgulandı.

  Pakette, yalnızca çevreyi değil kişinin cüzdanını ve sağlığını da koruyacak şu önerilerde bulunuldu:

  ''Et tüketiminizi azaltmaya çalışın.

  Yediğiniz etin miktardan çok kalitesini gözetin.

  Et üretiminde, sadece hayvan yeminin yetiştirilmesi ve taşınması için değil, dev hayvan çiftliklerinin ısıtılması, havalandırması ve aydınlatılması için de çok büyük miktarlarda enerji tüketilmektedir.

  Sebze ağırlıklı bir diyete geçmek sadece çevre için değil, sağlığınız için de daha yararlıdır.

  Meyve ve sebzeleri mevsiminde yiyin; hem daha lezzetli hem daha sağlıklıdır ve bunları yetiştirmenin çevreye etkisi daha azdır.

  Süt ürünleri tüketiminizi gözden geçirin. Yağ, peynir ya da diğer yağ oranı yüksek ürünlerin üretimi yüksek miktarda sera gazı salınımına, ayrıca yer altı suları, nehir ve denizlerde ötrofikasyona (fosfat kirlenmesi) yol açar.''

  -FATURALAR İNTERNETTEN-

  Bir başka öneriyle de, faturaların internetten ödenmesi halinde kağıt kullanımından ve kağıt fatura taşıma enerjisinden tasarruf sağlanacağı ifade edildi.

  Daha fazla kaynak ve enerji tüketimine yol açan davranışlardan terk edilmesi gerektiğine vurgu yapılan öneriler paketinde, ''dünyadaki herkes Avrupa tarzı bir yaşam sürseydi, tüm kaynakları karşılamak için 3 gezegene ihtiyacımız olurdu.

  Tüketim furyasının tuzağına düşmeyin, istediğinizi değil ihtiyacınız olanı alın, tek kullanımlık ürünleri tercih etmeyin.

  Kağıt havlulara plastik ya da kağıt torbalara 'hayır teşekkürler' deyin. Uzun vadede çevreyi korumakla kalmayacak paradan da tasarruf etmiş olacaksınız'' ifadelerine yer verildi.

  İnsan faaliyetlerinin her yıl 6 milyar ton karbondioksit üretimine neden olduğu, dünyanın yalnızca bunun 3 milyar tonunun geri dönüşümünü sağlayabildiği, geri kalanının her yıl atmosferde birikerek sera etkisini arttırdığı vurgulanan pakette, enerjiden tasarruf sağlayacak, dolayısıyla ailelerin bütçelerine önemli katkı sağlayacak çok sayıda öneri bulunuyor.

    2. Cevap: Çevreye duyarlılar için yeşil tüyolar

  çok yararlı bilgiler teşekkürler
   


Yükleniyor...