Çevre bilimi = İNTİHAL HUKUKU

İNTİHAL HUKUKU

“Hüseyin Ekmekçi isminde anlayış, hukuk, insan hakları ve bilgi yoksunu bir dedikodu yazarı, yargı aşamasındaki bir konumuz hakkında ahkam kesmeye devam ediyor. Yargı aşamasındaki bir konuda yazdıklarını, yargı aşaması tamamlanınca önüne getireceğiz ve verdiği sözü hatırlatarak bu onurlu mesleği sürdürüp sürdüremeyeceğini sorgulayacağız. Hukuka saygılı, onurlu insanlar olarak yargının kararını bekleyeceğiz.
Birol bey, ben mesleğime devam ediyorum ama, siz hangi yüzle, bir üniversiteden içeriye girebileceksiniz? Hangi yüzle, “ben Birol Hoca diyebileceksiniz. Yargının da alenen kamuoyuna gazete reklamı ile duyurduğu gibi siz bir intihalcisiniz Bir bilim adamının işleyebileceği en ağır, en yüz kızartıcı suçu işlediniz. Bilgi çaldınız, kitap yazdınız ve sattınız. Biz de size, “Bilgi çaldınız dediğimiz zaman, bize yukarıdaki satırları yazdınız.
Neden mi? Zira Ankara 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi kararını verdi ve maalesef, yıllarca üniversitelerimde öğretim görevliliği yapan, Dışişleri Bakanına “danışmanlık yapan, buradaki ilericileri, Türkiyeye jurnallemeyi marifet sayan Birol Ertanı “resmen suçlu buldu.
Hatırlatalım, Birol Ertanla bir dizi kavgamız olmuştu.
Hocam, siz o zaman daha, yeni Dışişleri Bakanı olmuş Turgay Avcı tarafından korunan, makam aracının arkasından gelerek, çanta taşıyan ve bundan güç alan biriydiniz. Sözcü Gazetesinde ve bilimum Türkiye sitelerinde iyi reklamımı yapmışsınız “dedikodu yazarı diyerek.
Sayenizde “İntihal ve KKTC dendi mi, DAÜyi de rezil ederek, onlarca sayfa, yazı çıkıyor önümüze.
Google denen harika-ı şahaneye “Birol Ertan yazdınız mı, yandınız. Birol Ertanı tanımam, etmem. Sadece, bazı gazetelerde yer alan ve milliyetçilik, ırkçılık, kafatasçılık içeren yazılarını “akademisyen taytılı ile dizdiğini bilirim.
Googledan daha “harika-ı şahane olan bu hocamızla, 2007 yılı içerisinde, tam anlamıyla bir savaş yaşadık.
Birol Ertanın, Ruşen Keleş hoca ile birlikte, Prof. Dr. Nükhet Turguta ait, Çevre Hukuku isimli kitaptan, “Çevre Hukukuna Giriş diye bir kitap yarattıklarını, yani bilgi çaldıklarını, bilim hırsızlığı yaptıklarını, böyle bir davranışın, KKTC üniversitelerine yakışmadığını öne sürmüştüm.
Zira, bu isimler intihalci olarak anılmakta, isimleri de DAÜ ile birlikte anılmaktaydı.
Ruşen Keleş ve Birol Ertan hakkında “intihal yaptıkları yönünde karar verilmişti
Bunun üzerine de, İntihalcilerin temyiz başvurusu Yargıtay tarafından reddedildi.
Alt mahkemenin (Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi), Birol Ertan`i intihal nedeniyle suçlu bulan 26 Aralık 2006 Tarihli kararı kesinleşmiş oldu.
Yargıtayın, alt mahkemenin kararını onayladığı tarih ise 30 Ocak 2009. Mahkemenin kesin olan kararı 22 Şubat 2009 tarihinde AKŞAM gazetesinde yayımlanarak Kamuoyuna duyuruldu. Sayfamızda, kesinleşen ve 22 Şubat 2009 tarihli Akşam gazetesinde yayımlanan kararı da küpür olarak bulacaksınız.
Ha, unutmadan Birol Ertan aleyhine, Nükhet Turgut un açtığı bir de ceza davası vardır. Yargıtay, ceza davasına ilişkin dosyayı da Yasa değişikliği nedeniyle alt mahkemeye iade etmişti. Alt mahkeme konuyu yeniden görüştü ve Birol Ertanı mahkum eden eski kararında, CEZAYI DAHA da AĞIRLAŞTIRARAK ISRAR ETTİ. Yakında bu kararın da kesinleşmesi bekleniyor.
Şimdi, olayı biraz daha açalım
“DAÜde yıllarca görev yapan iki öğretim görevlisi (Ruşen Keleş, Birol Ertan) intihal (bilimsel hırsızlık) yaptıkları gerekçesiyle 2002 yılında mahkemelik olur.
Dava, Cumhuriyet Savcısının katılımıyla bir Kamu Davası niteliğine dönüşür. İntihale konu olan bir kitaptır ve Çevre Hukukuyla ilgilidir. KKTCde görev yapan iki akademisyen 3 yıl boyunca yargılanır.
Yargılama Ankarada yapılır ve 21 Kasım 2004 tarihinde, intihali tespit eden alt mahkemenin mahkumiyet kararıyla sonuçlanır. Bizim KKTC üniversitesinde görev yapan iki davalı hemen temyize başvurur.
Davayla ilgili yasada değişiklik olduğu için, dava, yeniden görüşülmek üzere alt mahkemeye iade edilir. Alt mahkeme (Ankara Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi) davayı tekrar ele alır. İkinci kez bilir kişi oluşturulur. Tarafların avukatları dinlenir. Ama uzmanlardan oluşan bilirkişinin raporu intihal yapıldığını yeniden tespit eder. Mahkeme 7 Mart 2006 tarihinde yeniden mahkumiyete karar verir. Davalılar konuyu yeniden temyize götürür.
Temyiz, gerekli kararı verir. 22 Şubat 2009 tarihli, Türkiyede yayımlanan AKŞAM Gazetesinde de Yargıtay kararı ile, “Birol Ertan ve Rüşen Keleşin, Nükhet Turgutun kitabından bilim hırsızlığı yaptığını ilan olarak kamuoyuna duyurulur.
İşin enteresan tarafı, uzun süre Turgay Avcı tarafından korunan Birol Ertan, şimdi kendisini koruyana karşı da savaş ilan etmiştir. O dönemde de bazı örnekler vererek, Birol Ertanın korunmaması gerektiğini, ülkemizdeki üniversitelerin imajına ciddi zararlar verdiğini söylemekteydim.

“DAÜ bunu temizlemeli
YeniDÜZENde kaleme aldığım bir başka yazıda da şunları dile getirmiştim:
“Bizim ülkemiz bir tuhaf vesselam... Hayatta “büyük oynamayı sevdin mi ve kendinden başkasını düşünmedin mi, her türlü davranabilirsin, yurdum insanı da bunu kabul eder...
Hatırlayacağınız üzere bir süre önce, Yrd. Doç. Dr. Birol Ertanın TC Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin, Çevre Hukukuna Giriş kitabı ile ilgili kararını gündeme getirmiştim.
Hakkında hüküm bulunan ve bir üst mahkeme tarafından yeni bir karar aşamasına getirilen karışık bir süreç...
Yrd. Doç. Dr. Birol Ertan ve Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından kaleme alınan “Çevre Hukukuna Giriş kitabının, Prof. Dr. Nükhet Turgutun benzer isimli kitabından “aşırma yani “intihal içerdiğine ilişkin kesinleşen bir mahkeme kararı var.
Ertan ve Keleş bir üst mahkemeye başvurarak alt mahkemenin verdiği kararı “bozma girişiminde şu an...
Yani, Yrd. Doç. Dr. Birol Ertanın imzasını taşıyan kitap, “mahkemeye göre, Prof. Dr. Nükhet Turgutun kitabından “bilgi aşırmış.
Ben, DAÜye değer veren bir isim olarak, hatta daha da ileri gidecek olursak, üniversitelerimize değer veren bir isim olarak bizim üniversitelerimizde “infiali duymak bile istemiyorum.
Ama dediğim gibi, Birol Ertan, her allahın günü “Sözcüdeki köşesinde, dünya aleme siyaset ve demokrasi dersi veriyor.
Siyaseten sırtını sağlama almış... Dışişleri Bakanı Turgay Avcının “özel danışmanı...
Üniversitede de arkası sağlam...
Bir süredir bu konuyu rafa kaldırmıştım... Üzerine gitmedim... Ancak görüyorum ki, maalesef ve maalesef, bu ülkede işler böyle yürüyor.
DAÜ, bir süredir bu tartışmalı olayla birlikte yaşıyor. DAÜden “hatırlı kişiler, “Bu konuda bir şeyler yazmayın, DAÜ zarar görmesin diye araya giriyor. Oysa DAÜ bu olayla yaşıyor uzunca bir süredir.
Örneğin googlea “Birol Ertan yazın, bakın neler çıkıyor karşınıza... Ama DAÜ, bir süredir bunlarla yaşıyor. Akademik çevrelerde tartışılıyor...
Ve yine “üzeri örtülmeye çalışılıyor bu olayların... Herkes mutlu... Sorun yok... Ve herkes, “Bunlarla uğraşacağına hükümeti yaz diyerek atıyor topu kendinden başkasına...
Dedim ya, herkes mutlu... DAÜ bunu temizlemeli... Öyle ya da böyle ama temizlemeli..

Bana mesleği bıraktıracaktı
Birol Hoca, “Balıkların Hafızası ve Hüseyin Ekmekçi başlıklı bir yazısında, haklı çıkmasının ardından, bana mesleği bıraktıracağını yazmıştı.
Biraz kaba olacak hocam ama, “aha kapı, aha sapı Ne ayıp, bu ülkede dışişleri bakanına bile danışmanlık yaptınız.
Bakalım şimdi ne diyeceksiniz? Balık hafızası bende mi, sizde mi? Ha, şunu da okuyucuya aktarmakta fayda var. Ben mesleğime, anlım açık devam ediyorum.
Bu noktada, DAÜye görev düşüyor. Ruşen Keleş okuldan ayrıldı, arada gelerek ders vermekte. Birol Ertan ise, Siyaset Bilimi dersi veriyor.
DAÜde intihalci hocaya yer var mı
İntihalcilere, üniversiteler ne dersler vermişler, az biraz araştırılsa iyi olur. DAÜnün atacağı adımı bekliyorum.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst