Cep Numara Taşınabilirliği


cep numarası taşıma,turkcell numara taşıma ,avea numara taşıma,vodafone numara taşıma,cep numara değişikliği,ceb numarası taşıma,turkcellden avea numara taşıma,avea numara,turkcell numara,vodafone numara


Avrupa'da uygulamaya alındıktan sonra gsm sektöründeki rekabet ortamını tüketici için çok uygun koşullara çeken numara taşınabilirliği 9 Kasım itibari ile Türkiye'de devreye alınacak. Numara taşınabilirliği nedir? Kısaca cep telefonu numaranızın değişmeden diğer bir operatörün hizmetlerinden yararlanmanızı, o operatörün abonesi olmanızı sağlayacak bir uygulama olacak. Tüketici numarasının prefixi (alan kodu,542,532,555) değişmeden bu değişikliği yapabilecek olması ile alan kodları ve numaraların belirli operatörlere ait olması son bulacak.
Numara Taşınabilirliği nasıl yapılacak peki? Kısaca işlemleri özetleyecek olursak; Abone geçiş yapmak istediği operatörün yetkili bayisine şahsen başvuruda bulunarak ilgili geçiş formu üzerinden başvurusunu teslim edicek.Tc kimlik numaranızın yanınızda olması gerekiyor.Başvuru yada geçiş için ücret gsm operatörlerinin insiyatifinde olacak ve 20 ytl'yi geçemeyecek. Abone geçmek istediği operatöre yaptığı başvurudan sonra kendisine yeni bir simkart verilecek.Operatör başvuruyu merkezi referans sistemine, o da çıkış sağlanacak operatöre iletecek.Başvurunuzun onaylanması durumunda numaranızın taşınması en geç 6 gün içerisinde tamamlanacak. Numaranızın taşınması 3 saat diliminden birisi içerisinde, sizin tercihinize göre (00:00-08:00,08:00-16:00,16:00-24) 15 dk.lık bir kesinti ile gerçekleştirilecek. Yetkili bayilere yapılacak başvuru dışında abonelerin yapması gereken farklı bir işlem yok.Numara değiştikten sonra aboneler yapmış oldukları aramalarda eğer aynı alan kodlu ama farklı bir operatöre geçmiş bir arama yapıyorlarsa, bir sinyal sesi ile uyarılacaklar. 9 Kasımdan sonra arama başlamadan önce daha bir dikkat kesilmek gerekecektir.

Malum, Türkiye'deki pazara hakim şirket olan Turkcell, uygulamadan belki de en fazla zarar görmesi öngörülen şirket olarak görülebilir. Yıllardır aynı numaraları kullanan abonelerin, sadece numaranın kendisiyle özleştirilme özelliğinden dahi kullandığı operatörü değiştirememesi.Bu şekilde bir kullanımın getirdiği maliyete istemeden rıza gösterilmesini sağladı. Rekabet ortamının yerleşmemesi en fazla tüketiciyi zarara uğratırken, aynı numara ile bir farklı operatörden hizmet alınabilecek olması, rekabet ortamını ve tabii ki cazip kampanyaları beraberinde getirecek. Hem kendi abonelerini kaybetmek istemeyen, hem de diğer operatör abonelerini kazanmak isteyen şirketler birer birer kampanyalara başlayacaktır. İşlem için ücret alınması operatörlerin insiyatifine bırakılmış durumda,3 operatör içinde işlemin ücretsiz olacağını söyleyebiliriz. Bu ilerde değişebilir bir durum, zira 20 ytl'ye kadar hakları mevcut. Bunun yanında işlemi sınırsız şekilde gerçekleştirebiliyor olacaksınız.Ama bu da daha sonra değiştirilebilir bir durum. Çok fazla numara taşımak daha sonra bir anda istenmeyen bir operatörde kalmak anlamına gelebilir. Buna dikkat edilmesi gerekecektir. Pazardaki durumun ne olacağını ise yaklaşık 1 sene sonra net olarak görebiliriz.Bu esnada ise kazananın tüketici olacağı ise kesin.

9 Kasım yaklaşırken ilk kampaya'ya şaşılmayacak şekilde Turkcell başladı,reklam filmleri yaklaşık 15 gündür televizyonlarda yer alıyor.Bir salonda toplaşan celocanlar numara taşımaya yola çıktılar...


Linkleri görmek için üye ol Giriş yap veya üye ol.
 

Bilgi ve paylaşım için teşekkürler DraGoN.Ben tarifemden memnunum ama ne olur ne olmaz gün gelir lazım olur.
Buarada karikatür güzelmiş
 
Üst