Çayı Kim Keşfetti?
Çaysız bir dünya nasıl olurdu acaba? Çay keşfedilmeseydi, çaydanlık, çay fincanı, kaşığı, işyerlerinde çay paydosu, şehirlerarası otobüslerde çay molası olamazdı. Şükür ki çay milattan önce 2737 yılında büyük Çin İmparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen de olsa keşfedildi.

Shen Nung bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su kaynatırken çalılıklardan bir kaç yaprak kaynayan suyun içine düştü. Nung yaprakları suyun içinden toplayamadan yapraklar suda kaynamaya, hoş bir koku etrafa yayılmaya başladı. İmparator merak edip suyun tadına bakınca çay keşfedilmiş oldu.

İmparatorun kendi keşfi hakkındaki düşüncesi çayın susuzluğu bastırdığı, harareti giderdiği ve uykuya olan isteği azalttığı şeklindeydi. Çay ismi de Çincedeki "ça"dan geliyor. Benzer şekilde çaya Ruslar "chay" Araplar "shaye" Japonlar 'cha' diyorlar.

Çay bugün dünyada sudan sonra en çok içilen içecektir. Avrupa'ya gelişi 1610 yılını buldu, başlangıçta da ilaç muamelesi gördü. Halbuki o yıllarda çay Orta Asya'da o kadar değerliydi ki çay balyaları ticarette para yerine geçebiliyordu.

Çayın Avrupa'ya geldiği ilk yıllarda tüccarlar satışını ateş düşürücü, mide ağrısı giderici, romatizmayı önleyici bir ilaçmış gibi yaparlarken, doktorlar biraz daha ileri giderek çaydan yapılan iksirin tüm hastalıklara karşı direnç kazandırdığını ve yaşlanmayı geciktirdiğini ileri sürüyorlardı.

Zamanla bu sefer de çayın aleyhine görüşler yayılmaya başladı. Fransız fizikçiler çayı asrın en münasebetsiz yeniliği diye nitelendirirlerken bir Alman doktor da 40 yaşından sonra çay içenlerin ölüme daha yakın olacaklarını iddia ediyordu.

İngiltere'de ise çay içmek alışkanlık haline gelince kadın dergileri ev kadınlarının çay yüzünden ev işlerine soğuk bakmaya başladıklarını, ekonomistler ise çalışmaya harcanacak zamanın çay içmekle tüketildiğini ileri sürdüler. Ancak bunların hiçbiri çayın dünyanın en favori içeceği olmasını önleyemedi. Miktar tam olarak bilinemiyor ama dünyada senede 2 milyon ton civarında çay tüketildiği tahmin ediliyor.

Günümüzde çayın yaygınlaşmasına en çok etki eden faktör poşet çayın icadıdır. Her ne kadar icadının tam farkına varmasa da poşet çayın mucidi Thomas Sullivan'dır. Kahve ve çay ticareti ile uğraşan Sullivan, müşterilerine sık sık çay örnekleri gönderiyordu. Başlangıçta bu iş için teneke kutuları kullanırken, sonradan elde dikilmiş ipek torbaların bu iş için daha pratik ve ucuz olacaklarını düşündü.

Çok geçmeden siparişler başladı ama şaşırtıcı olan esas malı değil torba içindeki örnek çayları sipariş etmeleriydi. Müşteriler torbaların çayın kaynamasını kolaylaştırdıklarını keşfetmişlerdi. Çayın torba (poşet) içinde satımı o kadar geliştirildi ki Batı ülkelerinde tüketim oranı toplam çay tüketiminin yarısına ulaştı.
 
valla çay olmasa ben onu bile düşünmek istemiyorum gerçekten çay olmassa olmazlarımdandır

iyiki varsın çay

paylaşımına teşekkürler wish
 
Keşfedenden Allah razı olsun iyiki icat etmişler, çaysız bir hayat düşünemiyorum.emeğine sağlık WİSH
 
Kahveyi biliyordum çayı şimdi öğrendim
:) Canımda çay istedi şimdi he konu Wish ten çaylar benden

 
çay düşkünlüğüm hiç yoktur.Arkadaşlar ısmarlamasa aklıma bile gelmez içmek:)
bilgi ve paylaşımın için teşekkürler wish emeklerine sağlık canım...
 
Çok fazla çay içmem.. Ama çayı seviyorum..

Bulan çok iyi etmiş..Sağolsun varolsun..

Teşekkürler WisH Ablacım..
 
Valla ne iyi etmişte bulmuş o imparator çaysız olurmu..

Bilgiler için teşekkürler wish..
 
bende fazla çay sevmem ama yinede iyi etmiş herkim icat ettiyse yoksa gelen misafirlerimize ne ikram edicektik sonra
teşekkürler Wish
 
Çay içmeyen biri olarak benim için gerekli birşey bulmamış diyorum
ama kolayı bulana dua ediyorum
paylaşım için teşekkürler WisH
 
Renkdaşım ellerinize saglık

Hani aksamları çok aramasamda sabah kahvaltımı çaysız yapamam..

Bilgiler için teşekkürler WisH
 
eline sağlık Wish Harika bir bilgi bencede: yazmadan geçemiyecem bi ricam var bu Sigarayı ilk bulanı da bulursanız iyi olur çönkü gidim öldüreyim onu he
 


Disco, sigaranın tarihçesi o kadar eskilere dayanıyor ki ...1492'den öncelere kadar. Yani diyeceğim o kişi çoktan ölmüştür bilem. Sen en iyisimi bırakmamız için dua et yeter.
 
iyiki bulmuş valla...

çaysız bir hayat düşünemiyorum...

bilgi ve paylaşım için teşekkürler Kardeşim...
 
Çayı Kim Keşfetti?

vallahi billahi ben keşfetmedim
ama kim keşfettiyse allah razı olsun ondan,çay olmasa
sabahları suyla mı kahvaltı yapacaktık..:)
paylaşıma teşekkürler
 
Cayin tarihini bilmeden iciyormusum bugüne dek,

Çin imparatoru isi bana biraz tevatür gibi geldi, koca imparator bahcede

niye su kaynatmaya kalkismis acaba diye düsündüm.?

Valla öyle yada böyle farketmez benim icin, 2 milyon ton tüketiliyormus,

edilir elbette1 milyonunu ben iciyorum zaten tek basima :)

Ellerine saglik Wish, gercekten ilgiyle okudum.
 
Valla öyle çok düşkünlüğüm yoktur çaya ama yinede severim kendilerini

Özellikle kahvaltıda ha bide boş içmem çayı illaki yanında bişeyler olacak


Paylaşıma tşkler WİSH emeğine sağlık canım
 
Üst