Canlıların Sınıflandırılması

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 15 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Canlıların Sınıflandırılması Hakkında bilgi,canlıların sınıflandırılması konu anlatımı

  Eşyaları ve diğer varlıkları gruplandırmak, insanlarda eskiden beri bulunan bir eğilimdir. Bundan dolayı canlılar da insanlar tarafından, her asırda, bilinen bazı özelliklerine göre sınıflandırılmışlardır.

  Dünya üzerinde birbirine benzeyen ya da aynı özellikleri gösteren bir çok canlı türü yaşamaktadır. Canlı türlerinin sayıları ile ilgili kesin bir bilgi yoktur ancak 10 ile 30 milyon arasında canlı türü yaşadığı tahmin edilmektedir.
  Canlıların bu derece fazla olması bilimsel incelemeleri zorlaştırmakta ve sınıflandırma yapılmasını zorunlu hale getirmektedir. Sınıflandırmanın amacı, doğayı daha kolay anlaşılabilir hale getirmektir. Canlılar ortak özellikleri ve akrabalık derecelerine göre sınıflandırılırlar. Yapılan ilk sınıflandırmalar sadece canlıların dış görünüşüne göre yapılmış olup bilinen ilk sınıflandırma Aristo tarafından bitkiler ve hayvanlar diye yapılmıştır. Aristo, hayvanları karada, havada, denizde yaşayanlar olarak bitkileri ise otlar, çalılar ve ağaçlar olarak sınıflandırmıştır.

  Canlıların sınıflandırılması iki grupta incelenir. Bunlar:

  Bitkiler alemi,Hayvanlar alemi

  Hayvanlar alemi: Hayvanlar, protozoalar

  Bitkiler: Bitkiler, algler, mantarlar ve prokaryotlar

  [​IMG]
   


Yükleniyor...