Çankırı Resimleri

ÇANKIRI

Orta Anadolu''nun kuzeyinde, Kizilirmak ile Bati Karadeniz ana havzalari arasinda yer alan Çankiri, 40° 30'' ve 41º kuzey enlemleri ile 32° 30'' ve 34º dogu boylamlari arasinda yer almaktadir. Ilin komsulari batida Bolu, kuzeybatida Karabük, kuzeyde Kastamonu, doguda Çorum ve güneyde Ankara ile Kirikkale''dir. Denizden yüksekligi 723 metre olup, ülke topraklarinin %o 94''lük bölümünü olusturan toplam 7 388 Km²''lik bir alana sahiptir.


Tarihçiler, I.Ö. 2000’lerde Mezopotamya’dan Anadolu’ya
mal satmak üzere gelen Asur tüccarlarinin Misir ve Mezopotamya’da, I.Ö. 3200’lerden beri bilinen “yazi”yi getirdiklerini, bu tarihin ayni zamanda Anadolu için yazili tarihin baslangici oldugunu kabul etmektedirler.
Özellikle Kültepe ve Kayseri’de bulunan bazi kil tabletlerinden bu dönemde, Anadolu’da yasayan halklarla ilgili önemli veriler elde etmek mümkündür. Kiltepe tabletleri ya da Kapadokya tabletleri olarak bilinen bu tabletler üzerinde yapilan dil çözümleme çalismalarinda, Orta Anadolu’daki bazi yer ve kisi adlarina rastlanmistir. Örnegin, bu tabletlerde, sonradan Protohatti olarak adlandirilan, Hatti dili ile konusan ve bu bölgede yasayan bir etnik grup oldugu kaydedilmektedir. Hattiler’in nereden ve ne zaman geldikleri kesin olarak bilinmemekle beraber, eldeki verilerden, bu dönemde ve bu yörelerde yasadiklari ortaya çikmaktadir. Ayni tabletten, Hattiler’in Orta Anadolu’da Kizilirmak yöresinde (Marassantiya), bir baska topluluk olan Hurriler’in, Dogu ve Güneydogu Anadolu’da, Luviler’in ise, Güney ve Güneybati Anadolu yöresine yerlestikleri anlasilmaktadir.

ÇANKIRI


DAĞ EVİ


ILGAZ


TAŞ MESCİD
 
Üst