Çanakkale Şehitleri Anıtı Tarihi ve Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 25 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Çanakkale Şehitleri Anıtı

Başlama tarihi 17 Nisan 1954
    Bitiş tarihi 21 Ağustos 1960
    Yer Çanakkale
    Tür Anıt
    Çanakkale Şehitleri Anıtı, I.Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden 253.000 Türk askerinin anısına Gelibolu Yarımadası'nda ve Çanakkale Boğazı'nın Morto Koyu önündeki Hısarlıktepe üzerine yaptırılmıştır. Anıtın fikir babası Atatürk'ün silah arkadaşı ve ilk askeri pilotu Emin Nihat Sözeri'dir. Mimarlar; Doğan Erginbaş, İsmail Utkular, Feridun Kip tarafından çizimi yapılmıştır. Projelendiren, mühendis Ertuğrul Barla'dır. Maddi imkanların yetersizliğinden ötürü yapımında aksaklıklar yaşanmış olan anıtın yanında Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği de bulunmaktadır.

TARİHSEL SÜRECİ VE MİMARİ ÖZELLİKLERİ
    Yapımına nasıl karar verildiği konusunda birçok rivayet olan anıt için resmi karar 1942 yılında alınmış ve Savunma Bakanlığı tarafından bir proje yarışması düzenlenmiştir.Yarışmayı mimarlar Doğan Erginbaş, İsmail Utkular, Feridun Kip ve mühendis Ertuğrul Barla'nın projesi kazanmıştır. Projenin kabulüyle temeller atılmış ancak II. Dünya Savaşı'nın ekonomik bunalımlarından dolayı anıtın yapımı da etkilenmiştir. 1958 yılına kadar duraksayarak ilerleyen proje için Milliyet Gazetesi harekete geçmiş ülke çapında bir yardım kampanyası başlatmıştır. Halk bu çağrıya duyarsız kalmamış, eserin yapımı yardımlarla tamamlanmış ve 21 Ağustos 1960 yılında açılmıştır. Eserin fikir babası olan Emin Nihat Sözeri yardım kampanyaları dahil her süreçte çok emek vermiştir.

MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Üst kısmında 25*25 bir kaide mevcuttur. Dört ayak üzerine oturtulan anıtın yüksekliği 41,7 metre yüksekliğindedir. Ayakların her birinin genişliği 7,5 metredir. Ayaklar arasındaki mesafe 10 metredir. Anıt toplamda 62.5 metrelik bir alanı kaplamaktadır.