Çanakkale savaşının mustafa kemal açısından önemi

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 22 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşının mustafa kemal açısından önemi nedir?

  18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi Türk ordusunun I. Dünya Savaşı’nda zafer kazandığı tek cephe Çanakkale Cephesi olmuştur. Bu cephe, İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir.Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki Başarısı Mustafa Kemal. Çanakkale Savaşları sırasında 34 yaşında bir kurmay yarbayıydı Özellikle 25 Nisan 1915’ te (19. Tümen Komutanı) ve 10 ağustos 1915’te (Anafartalar Grup Komutanı) aldığı kararlar ve yaptığı uygulamalar hem savaşın hemde milletin kaderini belirledi. Başarısını ardın da iki temel etmen vardır: Askeri ve araziyi çok iyi tanıması.

  Mustafa Kemal, savaşan askerin psikolojisini ve emrindeki bütün subayların, önemli anlardaki davranışlarını tek tek biliyor ve tahmin edebiliyordu. Orduda bulunan hiçbir subayla kıyaslanmayacak arazi bilgisine sahiptir. Harita okuma ve alan araştırma konularında inanılmaz derece detaylı düşünüyordu.

  Karşı taraf komutanlarının zekâsını küçümsemiyor, kendini onların yerine koyarak ne yapabileceklerini önceden kestirebiliyordu. Vatanını ve milletini çok seven Mustafa Kemal bildikleri doğrultusunda kararlı ve disiplinli bir şekilde görevini yapıyordu. Çanakkale, Mustafa Kemal’in (Atatürk) olduğu yerdir.

  Çanakkale Savaşı’nın sonuçları

  -I. Dünya Savaşı’nın iki yıl kadar uzamasına sebep olmuştur.

  -İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Çarlık Rusyası’nda Bolşevik İhtilâli çıkmış, Rusya savaştan çekilmek zorunda kalmıştır.

  -Bulgaristan İttifak Devletleri yanında savaşa girmiş, böylece Osmanlı Devleti ile Almanya arasında karadan bağlantı kurularak, Alman yardımlarının Osmanlıya daha kolay ulaşması sağlanmıştır.İngiliz ve Fransız donanmaları büyük ölçüde zarar görmüştür.Mustafa Kemal’in bu cephede gösterdiği başarı, askeri dehasını ortaya koymuş ve Kurtuluş Savaşı’nın lideri olmasında etkili olmuştur.

  Çanakkale Zaferi, Milli Mücadele ruhunun doğmasında etkili olmuş, Osmanlı Devleti’nin saygınlığı artmıştır.Sömürge olan toplumlarda milli kurtuluş fikrinin uyanmasında etkili olmuştur.500.000’e yakın insan hayatını kaybetmiştir.

  1-canakkale-fotograflari-.8.jpeg
   
  Son düzenleme: 16 Mar 2014
Yükleniyor...