Çanakkale Savaşı Tarihçesi

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 18 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Savaşı Tarihi,
  Çanakkale Zaferi Tarihçesi,


  Çanakkale Savaşı Tarihçesi;


  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadasında Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.

  İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğunun başkenti konumundaki İstanbulu alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusyayla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazına girmişlerdir.

  Ancak saldırıları başarısız olacak, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekileceklerdir.

  Çanakkale Savaşları , ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelandada Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadasındaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zeland Army Corps) çıkartma yaptıkları Anzak Koyuna gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.

  Bu savaşlarda İtilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 8 yıl sonra Türk Kurtuluş Savaşında milletine önderlik edecek, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olacaktır.


  [​IMG]
   


Yükleniyor...