Çanakkale Savaşı Ne Zaman Yapıldı? Sonuçları ve Etkileri Nelerdir

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 26 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Savaşı Ne Zaman Yapıldı? Sonuçları ve Etkileri Nelerdir kısaca
  forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.jpg

  Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı’nda galibiyetle sonuçlanan tek cephedir. 1915 yılında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen Çanakkale Savaşı hem karada hem denizde devam etmiş, savaşın her iki tarafından büyük kayıplar verilmiştir.

  Çanakkale Savaşı’nın en büyük nedenlerinden biri İtilaf Devletleri’nin hem İstanbul’u hem boğazları ele geçirme düşüncesidir. böylece Osmanlı Devleti hem saf dışı kalacak hem de savaş kısa yoldan bitmiş olacaktı.

  19 şubat 1915 tarihinde İngiliz ve Fransız donanmalarının saldırısıyla Çanakkale Deniz Savaşı başlamış ve bu savaş 18 mart 1915′te Osmanlı Devleti’nin büyük zaferiyle sonuçlanmıştır. bu zafer Seddülbahir ve Kumkale başarıları olarak da anılmaktadır. bu hezimetin ardından İtilaf kuvvetleri 25 nisan’da tekrar harekete geçmiş ve kara savaşları 4 ay boyunca devam etmiş, iki taraf da ağır kayıplar vermiştir.

  Çanakkale’de elde edilen başarılarda hiç şüphesiz, askerlerine “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen, XIX. tümen komutanı Mustafa Kemal’in Anafartalar, Conkbayırı ve Arıburnu’nda kazandığı başarılar etkili olmuştur. ayrıca Nusret mayın gemisinin boğaza döşediği mayınlar da Osmanlı’nın başarılı olmasında etkili olmuştur.


  forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-6.jpg

  Çanakkale Savaşı’nın sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz;

  -Rusya’ya yardım götürülemediğinden dolayı Rusya’da artan ekonomik kriz Bolşevik ihtilaline zemin hazırlandı.

  -İngiltere ve Fransa itibar kaybetti ve büyük zarar gördü.

  -Yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti

  -19.Tümen komutanı Mustafa kemal Paşa bu cephede kazandığı başarılarla tanınmış, generalliğe terfi etmiş ve Milli Mücadelede önder olarak kabul edilmiştir.

  Çanakkale Savaşı Anzaklar açısından da büyük önem taşımaktadır. Nitekim bu olay Avustralya ve Yeni Zelanda’da her yıl Anzak Günü adıyla anılmaktadır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zealand Army Company) çıkarma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.çıkarma tarihi olan 25 Nisan Avustralya ve Yeni Zelanda’da ulusal tatildir.
   


Yükleniyor...