Camilerdeki imamların görevi nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Camilerde cemaate namaz kıldıran ve vaaz veren kişilere imam denir. İmam Sözlükte "kendine uyulan, önder, halife, ordu komutanı, delil" gibi anlamlara gelir.dinî bir kavram olarak ise, devlet başkanı, bir ekolün veya hareketin önderi, cemaate namaz kıldıran kimse demektir İmâmet de, imamlık yapmak demektir.

  İmâm olacak kimsenin Müslüman, akıllı, buluğ çağına erişmiş ve erkek olması, ayrıca namaz sıhhatli olacak kadar ezbere Kur'ân bilmesi, özürlü olmaması, namazın sıhhat şartlarından birisini yitirmiş olmaması gerekir Buluğ çağına erişmeyen mümeyyiz çocuk, kendi gibi çocuklara imamlık edebilir Aynı şekilde kadınlar, kadınlara imamlık edebilirler Ancak bu mekruhtur Özürlü olan kişi de, sıhhatli kimse bulunmadığında kendisi gibi özürlülere imamlık edebilir

  Fıkıh literatüründe imâm, devlet başkanı, halîfe anlamında kullanılmakta olup, cemaate namaz kıldıran imamdan ayrılması için imâmet-i kübrâ denilmiştir .

  Günümüzde imamlık ve müezzinlik bir meslek haline geldiğinden, camide namaz kıldırmak bunların görevleridir Ancak cami dışında veya görevlisi bulunmayan camilerde, namaz hükümlerini en iyi bilip Kur'ân'ı daha güzel okuyan, daha müttaki olan, yaşça büyük olan, ahlâken daha üstün olan imamlık için tercih edilir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Camilerdeki imamların görevi
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,117