Çakma Savaş Uçağı Ürettiler

Saat, cep telefonu, bilgisayar ve arabanın çakmasını duymuştuk ama savaş uçağı ilk oldu.Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Çin, Rusların gururu olarak bilinen savaş jeti Sukhoi-27lerin ters mühendislikle tıpatıp aynısını üretmeyi başardı. Çinin J-11B jetleri aynı zamanda ABDnin F-15 ve F-16 jetleriyle aynı klasmanda sayılıyor.

Haberde Çinin daha gelişmiş savaş jeti modeli JF-17 için potansiyel alıcılar arasında Türkiyenin de adı geçtiği idda edildi. Şimdilik Rus motoru kullanan bu jetlerin Türkiye dışında diğer olası müşterileri olarak Pakistan, Sri Lanka, Bangladeş, Venezüella, Nijerya, Fas olarak sıralandı. Çinin ilk yerli üretim uçak gemisini de tamamlamak üzere olduğu belirtildi.

Çin, Soğuk Savaş sonrası dönemde Rusyanın en büyük savunma sanayii müşterilerindendi. Rusyanın bu dönemde Çine sattığı silah ve savunma sanayii ürünlerinin toplam değerinin 20-30 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Bunun bir milyar doları ise 24 adet Su-27 için ödenmişti. Rusyanın Çine yaptığı satışlar yalnızca uçak, tank, füze, denizaltıdan değil, bazı araçların üretim lisanslarını da içeriyordu. Bunlardan biri de kısaca Su-27 olarak bilinen uçakların lisansıydı.

Son iki yıldır Rusyaya savunma sanayiine ilişkin tek bir sipariş bile vermeyen Çin, Su-27lerin elektronik ve radar sistemlerini bir süredir zaten üretiyordu. Zinciri tamamlayan son halka ise jet motoru oldu. Dünyanın büyük silah ve savunma sanayii ihracatçıları arasına girmek için Çinin önünde uzun bir yol var. Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsünün (SIPRI) raporuna göre dünya savunma sanayii ticaretinde 2005-2009 yılları arasında bu ülkenin aldığı pay yalnızca yüzde 2ydi.

superonline
 
Üst