"Buzul Çağının Sonunu Co2 Getirdi"

'Sosyal Konular' forumunda Bella tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, buzul çağını karbondioksit sona erdirdi . Son bulgular, günümüzdeki küresel ısınmada CO2 'nin önemli rol oynamadığını düşünen şüphecileri yalanlıyor.
  Dünya yaklaşık 10 bin ila 20 bin yıl önce, 250 bin yıllık buz örtüsünden kurtulmaya başladı. Havaların ısınması, insanoğlunun da daha rahat şekilde hareket ederek dünya yüzeyine yayılmasına yardımcı oldu.

  Buz Çağı olarak adlandırılan bu dönemin sona ermesinde neyin etkili olduğu konusu yıllar boyunca tartışılmıştı. Bu konuda şu ana kadarki en önemli kanıt, Antarktika'da kazılar sonucu ulaşılan buz çekirdekleriydi. Bu çekirdeklerdeki hava kabarcıklarını inceleyen bilim adamları, atmosferdeki karbon oranlarının havalar ısınmadan önce değil, ısınmaya başladıktan sonra arttığı sonucuna ulaşmıştı.

  "Isınmada asıl rolü CO2 oynuyor"

  Yeni çalışma, sıcaklığın artmasının ana sorumlusunun karbondioksit olduğunu gösteriyor. ve karbondioksit oranındaki artışın aslında küresel ısı değişimi yaşanmadan önce artmaya başladığını ortaya koyuyor. Harvard Üniversitesi'nden Jeremy Shakun, "Yörüngesel değişiklikler tetikleyici, ancak sizi bu kadar ileri götürmez. Çalışmamız karbondioksitin daha önemli bir faktör olduğunu ve son buzların çözülmesi evresinde dünya genelinde ısınmaya yol açtığını gösteriyor " diyor.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Buzul Çağının Sonunu
 1. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,304
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  514
 3. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,762
 4. Merve
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  2,543