Büyük Savaş Hazırlığı

Büyük savaş Kuzey'de kopacak

Kuzey Kutbu'nda savaş hazırlığı

CIA'yi bilmeyen yok ama "Gölge CIA"yı bilen çok az. Asıl adı Stratfor. Başında tanıdık bir isim: George Friedman. Stratfor'un, Kafkaslar raporu, Gürcistan'in arkasında ABD'nin olduğunu kanıtlar nitelikte. Raproda "Rusya, Kafkaslar'da, Gürcistan'la değil, ABD ile karşı karşıya geldi" ifadesi yer alıyor. Pravda raporun bazı bölümlerini yayınladı.

Gürcü askerler ABD uçaklarıyla taşındı

1996 yılında ABD'nin Teksas eyaletinde ünlü siyaset bilimcisi ve yazar George Friedman tarafından kurulan ve "Gölge CIA" olarak adlandırılan Stratfor isimli özel istihbarat kurumu Kafkaslar'da yaşanan son çatışmaları değerlendirdi ve bir rapor hazırladı. Raporla ilgili haberi, Rusya'nın önde gelen Pravda gazetesi yayınladı. Ortaya çıkan tabloya göre, Gürcistan yönetimi, ABD yönlendirmesiyle, Güney Osetya'ya girdi ve Ruslar'ın karşı saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Stratfor raporunda, "Rusya'nın Güney Osetya'da aslında Gürcü güçleriyle değil, ABD ile karşı karşıya geldiği" belirtiliyor. ABD ordusunun, Gürcü askerlerini 4 yıldır eğittiğini kaydeden Pravda, Stratfor raporuna dayanarak "ABD yönetimi, Saakaşvili'ye yardım etmedi, çünkü yeni Kafkas oyununda ABD'nin amacı çok farklı" yorumuna yer verdi.

Raporun bir kısmına göre ABD, Rusya'nın gücünü anlamaya çalıştı. Çünkü petrol zengini Kuzey Kutbu'nun paylaşımında Rusya ile olası bir çekişme sırasında ne kadar ileri gidebileceğini kestirmeye çalışıyor.

İşin ucunda Kuzey Kutbu'nun petrol yatakları mı varStratfor raporuna göre Kafkaslar'daki operasyon, Soğuk Savaş'tan sonra hiçbir askeri harekata girişmeyen Rusya'nın askeri gücünü anlamak ya da en azından tahmin edebilmek için yapıldı. Birçok Batılı uzman, Rusya'nın, Sovyet dönemindeki manevra kabiliyetinin bir kısmını kaybetmiş olduğunu savunuyordu. Ancak Ruslar da bu olayı fırsat bilip, askeri gücünü, hızlı karar alma kabiliyetini ve sorunlu bölgelere hızla ulaşabildiğini göstermek için ayrı bir çaba harcadı.

ABD, Rusya'nın gücünü sınamak için Gürcistan'ı kullanarak, aslında eğittiği askerlerin cephedeki performansını da görmüş oldu.

Gölge CIA hakkında

Stratfor ya da "Gölge CIA" 1996'da, Teksas'ın Austin kentinde kurulan özel bir istihbarat kurumu. Başında ünlü siyaset bilimci George Friedman var. "Amerika'nın Gizli Savaşı", "Savaşların Geleceği" gibi best-seller kitapların yazarı. Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili olarak, George Friedman tarafından kaleme alınan analizi "Türkiye-Yeni Osmanlıcılık" ve yeni ABD yaklaşımı konusunda ilginç bir çalışma.

Kuruluş, ABD Savunma Bakanlığı'na da danışmanlık yapıyor. 70 kişinin çalıştığı kurumda, soyadlar pek bilinmiyor. Eski istihbaratçı olan çalışanlar arasında yer alan eski Rus ajan sadece "Viktor" olarak biliniyor.

Kuruluşun sitesi ise, yayınladığı analiz ve verdiği haberlerle hep bir adım önde. En çarpıcı örneği ise NATO'nun eski Yugoslavya'ya yönelik operasyonu sırasında yaşandı. Belgrad'taki Çin Büyükelçili'nin bombalanmasını ilk haber veren Stratford oldu. Daha sonra Çin Büyükelçiliği'nin bombalanmasının bir hata olmadığını, söylendiği gibi pilotlara yanlış harita verildiği için değil, bombanın, Çin'in Sırplar'a verdiği desteğe bir karşılık olarak atıldığını da yine Stratfor açıkladı.

İlginç olan, Srtatfor'un, Asya'da 1997'de bir krizin yaşanacağını da ABD yönetimine, çok önceden bildiren ilk kurum olmsıydı.

Putin, ABD uçaklarıyla taşınan Gürcü askerlere dikkat çekmiştiRusya Başbakanı Vladimir Putin ise, Rus kabinesinde yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın çatışmalar yüzünden Irak'ta görevli 2000 askeri ülkeye geri çağırma kararına değinerek, ABD'nin buradaki Gürcü askerlerini ülkelerine kendi uçaklarıyla taşıyarak verdiği desteğe dikkat çekmişt,.

Bazı Amerikalı politikacıların hala soğuk savaş dönemi mantığına sahip olduğunu belirterek, “Bazı partnerlerimizin bize yardım etmemesi, aksine engellemeye çalışması utanç verici. Bundan ABD'nin Irak'taki Gürcü askerlerini kendi askeri uçaklarıyla çatışma bölgesine taşımasını kastediyorum” dedi.

Putin'in bu açıklamasından sonra ABD Savunma Bakanlığı, "Irak'taki Gürcü askerlerini ABD Hava Kuvvetleri'ne ait nakliye uçaklarıyla Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e götürdüklerini kabul etti ancak bunun dışında destek vermediklerinin" altını çizdi.
 
Üst