Burun görevi kısaca

Burun görevi kısaca

Koku Alma: İnsanlar için kokunun ayrı bir önemi vardır. Bu nedenden dolayı da burunun yaşam kalitesindeki yeri tartışılmaz. Koku alma olmadan bilindiği gibi kişiler de tat alma duyusu da gerçekleşmemektedir. Tat alma duyusu ile bağlantılı olan koku alma duyusu sosyal yaşama açısından önemlidir. Güzel kokular kadar hayatı tehlikeye atabilen yanık kokusunu da alabilmek yaşamı devam ettirebilmek adına önemli olmaktadır.

Solunum: Burunun iç kısmına bulunan kılcal damar ve kıllar temiz havayı içeriye göndermek adına bulunmaktadır. Aynı zamanda burun tünellerinde bulunan girintili ve çıkıntılı yüzeyler havanın ısınmasını sağlar ve bölgeyi nemlendirir. Pis havayı süzer ve akciğere temiz havayı yollar.

Solunan Havayı Yönlendirir: Sağlıklı bir burundan alınan hava burunda bulunan kanallar ile sinüs ile orta kulak boşluğuna gönderilir. Bu alanların bir bağlamda hava alışverişi gerçekleşir. Sağlıklı bir hava almak içinde alınan havanın burun içerisinde süzülmesi ve içeriye temiz havanın gönderilmesi sağlık açısından önemlidir.
 
Üst