Bursa Resimleri


BURSA

Bursa 40 derece boylam ve 28 - 30 derece enlem daireleri arasinda Marmara Denizinin güneydogusunda yer alan, toplam il nüfusu 2000 Yili Genel Nüfus Tespit sonuçlarina göre 2.106.687 ile Türkiye''nin 4. büyük kentidir.
Bursa ili doguda Bilecik, Adapazari, kuzeyde Izmit, Yalova, Istanbul ve Marmara Denizi, güneyde Eskisehir, Kütahya, batida Balikesir illeriyle çevrilidir.

Denizden yüksekligi 100 metre olan Bursa, genelde iliman bir iklime sahiptir. Ancak, iklim bölgelere göre de degisiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizinin yumusak ve ilik iklimine karsilik güneyde Uludag''in sert iklimi ile karsilasilmaktadir.

Ilin en sicak aylari Temmuz - Eylül, en soguk aylari ise Subat - Mart''tir. 52 yillik gözlem süresi itibari ile yillik ortalama yagis miktari 706 mm.dir. Ilde ortalama nispi nem % 69 civarindadir.

Ilin yüzey sekilleri, birbirlerinden esiklerle ayrilmis çöküntü alanlariyla, daglar halindedir. Çöküntü alanlarinin baslicalarini Iznik ve Uluabat gölleriyle Yenisehir, Bursa ve Inegöl ovalari olusturmaktadir.

Toplam yüzölçümü 10.891 km2 olan Bursa ili topraklarinin % 17''sini ovalar olusturmaktadir.

MUDANYA


BURSADA GECE


GEMLİK


ULUDAĞ


SAİTABAT ŞELALESİ


YILDIRIM
 
Üst