Burhan Doğançay Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 3 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Burhan Doğançay Hakkında Bilgi


  1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, sanat eğitimini ilk olarak babasından ve tanınmış ressam Arif Kaptan’dan aldı.

  [​IMG]

  Babasının teşvikiyle başlayan resim çalışmaları, Ankara Üniversitesi’nde aldığı hukuk eğitiminin ve 1955’te Paris’te bitirdiği ekonomi doktorasının önüne geçerek sanat serüveninin başlangıcı oldu.

  Paris’teki öğrencilik yıllarında La Grande Chaumiere’de resim çalışmalarına katıldı. 1961’de 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne beş resmi kabul edildi. 1962 yılımda New York’a gitti. New York duvarlarıyla başlayacak önemli esin kaynağı olan ‘’Duvarlar’’ serisine de aynı yıllarda başladı.

  1975 yılında buradan yola çıkan sanatçı, 114 ülkeyi kapsayacak olan "Dünya Duvarları" fotoğraf projesine başladı. 1982’de bu projenin ürünlerini, Paris’te Georges Pompidou da "Fısıldayan Duvarlar" adı altında ilk kez sergiledi. 1983’te Fransa’nın ünlü halı merkezi Aubusson’dan sanatçının tasarımları duvar halısı olarak dokunmaya başlandı. 1986’da büyük bir onarım geçiren Brooklyn Köprüsü’nün 19 adet büyük boy fotoğrafı New York kentinin 100.yıl kutlamalarında (1998) JFK Uluslararası Havaalanı’nda iki yıla yakın bir süre sergilendi. Daha sonra bu fotoğraflar ''Walls of the World'' adı altında kitap olarak yayınlandı.
    2. Cevap: Burhan Doğançay Kimdir Kısaca

  Kendisini bugün kaybettik.Tedavi gördüğü Amerikan Hatanesinde sabah saatlerinde hayata gözlerini yuman Doğançay Türkiyede çağdaş sanatın öncü isimlerindendi.Allah rahmet eylesin...
    3. Cevap: Burhan Doğançay Kimdir Kısaca

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun..
   


Yükleniyor...