Burdur Resimleri

BURDUR

Güneybati Anadolu''nun "Göller Yöresi " diye bilinen bölgesinde 6.887 km²'' lik bir alani kapsar. Güneyinde Antalya, batisinda Denizli, güneybatisinda Mugla, Kuzeyinde Afyon , Kuzey ve kuzeybatisinda Isparta illeri bulunmaktadir.
Bati Toroslar''in arasinda Tektononik ve Karstik çöküntü alanlarindan olusur. Oldukça engebeli ve dalgali bir yapiya sahiptir. Tektonik çukurlardan olusan Karatas, Salda, Yarisli, Akgöl, Gölhisar ve Burdur gölleri bu yöreye " göller yöresi " denilmesine neden olmustur. Sögüt, Eseler, Kestel, Katrancik , Rahat ve Koças daglari önemli yükseltilerdir. En yüksek yeri Koças 2598 m.dir. Ortalama yükselti 1000 m. civarindadir.


Osmanli Padisahi Yildirim Beyazid Han 1391 yilinda Hamidogullari beyligine son verecek, bu beylii Anadolu Beylerbeyligi Merkezi olan Kütahya''ya bagladi.
Timur''un 1402 Ankara Savasinda Yildirim Beyazid Han''i yenmesi üzerine yeniden bagimsizligina kavusan Hamidogullari 1430 yilindan itibaren kesin olarak Osmanli himayesine girmistir.
Burdur, Sahkulu ayaklanmasi sirasinda birkaç ay isyancilarin elinde kalmistir.
1839 yilinda kentin ileri gelen ailelerinden olan Çelikpasazadeler ile Çilogullari arasinda ayaklanmaya tanik olan Burdur, ayni yil Konya-Karaman vilayetine bagli Hamid (Isparta) sancaginin bir kazasi durumuna getirildi. 1852 yilinda liva olan Burdur, 1867 yilinda kaza, sonra tekrar sancak oldu. 1920 yilinda bagimsiz sancak olan Burdur, 1923 yilinda Cumhuriyetin ilaniyla birlikte il olmustur.
Hamidogullari ülkesi Osmanlilara geçtikten ve Burdur kaza olduktan sonra kendi haline terk edilmis ve önemini yitirmisti. Osmanlilar döneminde Burdur''da devlet tarafindan önemli sayilacak bir eser yapilmamistir.

BALBOURA


BURDUR GECE MANZARASI


ŞEHİR MERKEZİ


KBRİYA ANTİK KENTİ


KREMNA ANTİK ŞEHRİ


SAGALASSOS


SİA


SUSUZHAN KERVANSARAYI


TAŞ ODA


YEŞİLTEPE
 
Üst