Budizm Ne Demek – Budizm Nedir

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 11 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Budizm Felsefesi
  Budizm Ne demek
  Budizm Hakkında Bilgi


  [​IMG]

  Budizm, hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklayan ve bunların giderilmesinin yollarını gösteren bir öğretiler topluluğudur. Farklı bakış açılarına göre din veya felsefe olduğu kabul edilir. Budizm’de öğretilerin ana çatısını, meditasyon gibi içe bakış yöntemleri, reenkarnasyon denilen doğum ölüm döngüsünün tekrarı ve karma denilen neden-sonuç zinciri gibi kavramlar oluşturmaktadır.

  Budizm Sanskritçe ve Pali dillerinindeki eski Budist metinlerinde ‘uyanmış kişi – farkında olan’ anlamına gelen Buddha kelimesinden gelir. Çağımızın Budası da denilen Siddhartha Gautama Budizm’in kurucusu olarak kabul edilir.

  Budizm Siddhartha Gautama’nın ölümünden sonra 500 sene boyunca Hindistan Yarımadasında, daha sonra Asya ve dünyanın geri kalanında yayılmaya başladı. Sosyolojik ve tarihsel planda Budizm, Hindistan’ı işgal eden Aryan topluluklarının beraberinde getirdiği Brahmanizmin haz ve acıya köktenci yaklaşımına karşı ılımlılığı ve ruhsal uzlaşıyı vurgulamıştır. Öte yandan Jainizm (Caynacılık) ile aristokratik kesim ve alt tabaka halk kesimi gibi farklı kesimlere seslenme noktasında nüfuz mücadelesi yaşamıştır. Bununla birlikta Budizm Hindistan’da dışlanmıştır, çünkü Aryan tezlerine karşı çıkmıştır. Budizmin temel etkisi Uzak Doğu’dadır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Budizm Demek Budizm
 1. MeriH
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  524
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,969
 3. Habibe
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  110
 4. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  311