bronzlaşmak

20. ASIRDA MODA HALİNE GETİRİLEN
TEHLİKELİ BİR ALIŞKANLIK...

Dr. Safa SAYGILI

Güneşte yanarak bronzlaşmak 20. yüzyılın sonlann-da bir moda hâline gelmiştir. Bronzlaşmak güzellik sayıl*makta, özellikle hanımlar arasında gösterişe varan bir yanşa bile vesile olmaktadır.

Güneşin ışınlan en çok Temmuz-Ağustos aylannda olmak üzere cildimizi yakar, kısa zamanda kızanklık ve damarlarda genişlemeye yol açar. Bu ışınlardan ultravi-yolenin te'siri ile bazı hücreler melânine üreterek, cildi csmerleştirir.

2 ilâ 7 saat süren güneş banyosundan sonra "güneş çarpması" görülebilir. Yine yanm saattan fazla süren gü*neşte kalma durumunda yanıklara ve su toplanmalanna rastlanabilir. Süre daha uzun tutulursa daha da ciddi yanıklar ortaya çıkar. Deride kurumalar olur.

Güneş ışınlannın bir te'siri de damarlan genişletmesi ve bacaklarda varis, yüzde ise ince damarların çatlama*sından kaynaklanan kırmızı lekeler oluşturmasıdır. Bu

tür rahatsızlıkları olan kişiler, kesinlikle güneşte kalma*malıdır.

Güneşin ışınlannın uzun vadedeki te'sirlerinin başın*da, cildin zamanından önce yaşanmasına sebep olması gelir. Çünkü bu ışınlar derideki dokulan gevşetir ve cilt zamanından önce kmşıp, pörsümeye başlar. İnsanın bronz tene sahip olmasının bedeli çok ağırdır. Özellikle halkın açık renkli olduğu ülkelerde, cilt kanserine yaka-lanlann sayısı oldukça yüksektir. ABD'de her yıl güne*şin ultraviyoie ışınları yüzünden yarım milyon kişi deri kanserine yakalanmakta, binlerce kişi hayatını kaybetmektedir.

Aynca bir yıl esmerleştikten sonra eski hâline dönen*ler için de tehlike bitmemektedir. Derideki hücreler em*miş olduklan güneş enerjisi miktannı hafızalanna kay*detmektedirler. Bu sebeple yıllar boyu ciltte biriken gü*neşin yan te'sirleri hücrelerin yozlaşmasına yol açmakta*dır. Bu yüzden güneşin her mevsim kuvvetli olduğu sı*cak ülkelerde, cilt kanseri oram daha yüksektir.

Çocuklar ve gençlik için tehlike daha da büyüktür. Çocukluk ve gençlik devrelerinde güneş altında fazla kalan kişilerin, ilerki yaşlarda deri kanserine yaka*lanma ihtimalleri artmaktadır. Özellikle yanık bir teni sağlıklı görünme diye kâbûl eden kişiler, çocukluklan süresince, sonraki yıllarda deri kanseri olmalanna yete*cek miktarda ışını almaktadırlar. Yaz sezonunun bitme*siyle birlikte, ten renginin açılmasına rağmen ultraviyoie ışınlannın zararlı te'sirleri yok olmamaktadır.

İşin dikkat çekici yam; bronzlaşmanın tehlikesinin son yıllarda artması ve gelecek yıllar için alarm işareti vermesidir.

Artık daha sık cildin yaşlanmasına, ciltte tümör te*şekkülüne ve katarakta yol açan aşın güneşte kalma ve bronzlaşmak hakkında Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ümmetini 14 asır önceden şu mübarek sözleriyle ikaz et*mektedir:

"Güneşe karşı oturmayınız. Güneşe karşı oturmak; kişinin tenini bozartır, kurutur. Yani rutubetini çeker alır.Derisini bozar. Cildi kurur ve elbisesi eskir. İnsanın vücudunda olan gizli hastalıkları meydana çıkarır.Alıntıdır ...
 

KinG

Admin
yaz mevsimiyle alakalı konularınızı takip ediyorum faydalı bilgiler için teşekkürler Blue
 
Nasıl bronzlaşmalı?
Yaz geldi mi kadınların "en bronz olma" yarışı de başlar. Halbuki ışıl ışıl bir tene sahip olacağım diye bilinçsizce güneş altında saatlerce yatmak yapılan en büyük hata. Çünkü sağlıklı bir bronzluk elde etmek hiç de zor değil!

Moda dergilerinden fırlamış gibi; fit bir vücut ve ipeks bir bronzluğa sahip olmayı hangi kadın istemez ki? Fit bir vücuda sahip olmak için tabii ki düzenli olarak spor yapmak ve beslenme ye dikkat etmek şart. Dolayısıyla emeli sabır ve azim ister. Oysa bronz bir vücuda sahip olmak için ya bronzlaştırıcı krem kullanmak, ya solaryuma girmek ya da güneş banyosu yapmak yeterli.

Bronzluğumu sımsıcak güneş ışınlanrıyla elde ederim diyorsanız, uymanız gereken kurallar var. Biliyorsunuz ki, artık öyle yıllar önce olduğu gibi güneşin altında saatlerce yatmak birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Peki sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilmek için, klasik kural "saat 10:00-15:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın" dışında neler yapmak gerekiyor?

Güneşten korunmada günlük güneşten koruyucu kremlerin kullanılması sabah kahvaltısı yapmak kadar önemli. Bu yüzden güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce en az SPF 50 faktörlü ürünler sürün. Kremleri seçerken, hem UVA hem de UVB'ye karşı etkili olmasına dikkat edin.

Deniz veya havuz kenarındaysanız suya girip çıktıkça kremlerin etkisini kaybedeceğini düşünerek gün içinde sık sık kremleri sürün.

Koruyucu kremlerin yanı sıra güneş gözlüğü ve şapka kullanmak da sizi güneş ışınlarından koruyacaktır. Özellikle kaliteli bir güneş gözlüğü, güneş ışınlarını yüzde 99 bloke eder. Aynı zamanda kendiniz kadar çocuklarınızın da güneş gözlüğü kullanmasına dikkat edin.

Doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan herhangi bir ürün kullanmayın.

Cilt tipinizi kesin olarak bilmeden ezbere hareket etmeyin. Dermatoloğunuzun yönlendirmesiyle ürün kullanın.

Koruyucu kremler, uzun süre kullanıldığında cildin kurumasına neden olur. Dolayısıyla düzenli olarak nemlendirici de kullanın. Mümkünse; nemlendirici bazlı koruyucu krem de tercih edebilirsiniz.

6 aydan küçük bebeğinizi mümkün olduğunca çok az güneş altında tutun.

Güneşten korunmaya, erken yaşlarda baş¬lanması gerektiğini unutmayın..

Koruyucu kremi sürmeden önce parfüm, deodorant sürmeyin hatta makyaj yapmayın. Bu ürünler koruyucu kremin etkisini azaltır..

Özellikle yüzünüz için krem ya da jel formlu ürünler kullanmaya dikkat edin. Koruyucu yağları mümkün olduğu kadar vücudunuz için tercih edin.

Mümkün olduğunca açık renkli giysiler giyin.

Özellikle duştan sonra güneş sonrası ürünler kullanın. Böylece güneşte gerilmiş teninizi rahatlatmış ve ferahlatmış olursunuz.

Ölü hücrelerden arının

Yaz mevsiminde güneş ışınlan, deniz, havuz gibi nedenlerle yazın cilt daha fazla kurur. Dolayısıyla nem ve bakıma daha fazla ihtiyaç duyar. Yazın evde uyguladığınız günlük bakımınızın yanı sıra haftada en az 1-2 kez nem maskesi de uygulayın. Kullandığınız koruyucu krem ve bronzlaştıncılar; cilt altında birikerek ölü tabakanın oluşmasına neden olur. Bu yüzden sık sık nem maskesi ve peeling yapmaya özen gösterin.

Güneşin cilde verdiği zararlar

Yaz mevsimiyle birlikte başlayan tatil programları, güneşle ilişkinizi iyi kurmadığınız takdirde; keyif vermekten daha çok eziyet çekmenize neden olabilir. Bu yüzden güneşin yararları olduğu kadar zararları olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Çünkü güneş ışığı, cildin erken yaşlanmasını artıran en önemli faktör. Bronzlaşayım diye cildinizde leke ve çil oluşabilir, dikkat! Güneşin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zararı ise, cilt kanseri oluşum riskini arttırması.


Tıbbi bir araştırma sonucu; güneş ışığından tam olarak korunmuş çocuklarda ve gençlerde deri kanserlerinin oranı yüzde 98 oranında azalmış. Güneşlenmenin son 50 yılda artması, cilt kanserlerinin görülme sıklığını da artırıyor. Özellikle ışık gören bölgelerde sert, kızarık, üzeri damarlı olan yaralar, koparıldıkça tekrarlayan kabuklanmalar, birden koyulaşan (siyahlaşan) benler, kenarları düzensizleşen, hızla büyüyen, etrafında beyaz renkli hale oluşan, renk değişiklikleri gelişen benler deri kanserlerinin başlıca belirtileri.


Güneş koruyucu seçerken...

Güneş koruyucular; UV ışınlarını emme, yansıtma ve dağıtma yoluyla deriye nüfuz etmesini engeller. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini ise güneş koruma faktörü (SPF) belirler. Güneş koruma faktörü; güneş koruyucu kullanılmış bölgede kızarıklık oluşma zamanının; koruyucu kullanılmamış bölgede kızarıklık oluşma zamanına oranı ile belirlenir. Güneş koruma faktörü ne Kadar yüksek olursa, etkinliği de o kadar artar. Yaz aylarında en az 30 koruma faktörlü, UVA ve UVB'ye karşı etkili kremler tercih etmeye özen gösterin.
 
Üst