Brezilya Bayrağının Anlamı kısaca


Brezilya Bayrağının Anlamı kısaca
brazilya.jpg


Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesidir Brezilya ve aynı zamanda da nüfus yoğunluğu en çok olan ülkesi. Atlas Okyanusuna güneye doğru uzanan upuzun sahil şeridi vardır ve karnavalları ile tüm dünyanın göz bebeği konumundadır. Tasarlanış olarak tarihi 19 Kasım 1889 yılına dayanan bayrağını kullanır. Bu gün kullanılan bayrağın ulusal bayrak olarak ilk kulanım tarihi de 11 Mayıs 1992 dir. Bayrağın zemini açık yeşildir ve tam orta yerinde sarı renkli yan yatırılmış bir eş kenar dörtgeni görebilirsiniz. Bu eş kenar dörtgenin içinde de koyu mavi renkte ve üzerinde yıldızların bulunduğu bir tema vardır ve bu temanın orta yerinde de düzen ve ilerleme yazısı bulunur. Brezilya Bayrağı Anlamı zannedildiği gibi değildir, yani renkler ülkenin ormanlarını ve doğal zenginliklerini yansıtmaz.

Zemindeki yeşil renk Brezilya’da 1822 ile 1889 yılları arasında hüküm sürmüş olan Portekiz Kraliyet ailesini temsil etmektedir. Sarı renkte olan yan yatmış eş kenar dörtgen de Habsburg Hanedanının simgesidir. Bayrağın tam ortasında bulunan ve içindeki yıldızlarla dikkat çeken koyu mavi daire ise Brezilya Devletinin bağımsızlığının ilan edildiği tarih olan 15 Kasım 1889 tarihinde saat sabah tam 08.30 sıralarından Brezilya’nın baş kenti Rio De Janeiro’nun uzaydan görünen şeklini temsil eder. Brezilya Bayrağı Resmi eskiden yuvarlak mavi dairenin içinde bulunan yıldızların sayısının daha az olması ve geçen yıllar içinde federal devleti simgeleyen yıldızların arttırılması ile değişmiştir.

En son 11 Mayıs 1992 tarihinde Brezilya bayrağındaki yıldızların sayısını arttırmış ( 27 yıldız olmuş) ve bu gün kullanılan haline gelmesini sağlamıştır. Bayrak başlarda Brezilya İmparatorluğunun hüküm sürdüğü dönemlerde yine bu günküne benzer renk ve şekildeydi, zemin yeşil, eş kenar dörtgen sarı ve yan yatmışken içinde yuvarlak mavi daire ve yıldızlar yoktu, kraliyet arması orta yerde konumlandırılmıştır. Brezilya Bayrağı Açıklaması yıllar içinde ufak tefek farklılıklar göstererek bu gün tüm dünyanın tanıdığı şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hemen herkesin görür görmez tanıdığı ve aklına Brezilya’yı getirdiği bayrak ülke sembolüdür.

 
Üst