Boyun Emarı Nedir Nasıl Çekilir

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. Boyun Emarı Nasıl Çekilir

    Emar Nedir Vücüdumuzun her hangi bir bölgesine çekilen kesitles görüntüler alan Mr cihazı bir mıktanıstan oluşmaktadır. Ve Radyasyon yani x ışını yoktur. Hastaya manyetik akım gönderek gelen akımı çeviren bir cihazdır.

    Boyun ağrıları, bel ağrılarından sonra ikinci sırada yeralır. Bel ağrılarının bir insan yaşamında yüzde 80 oranında görülme sıklığı var. Yani 100 kişiden 80'inde bir bel ağrısı mutlaka yaşamı boyunca ortaya çıkacak demektir. Boyun ağrıları, bunun dörtte biri, beşte biri civarındadır. Demek ki yüzde 25, yani 100 kişiden 25'inde boyun ağrısı gibi bir problemle karşı karşıya kalacak demektir hayatı boyunca.

    Boyun, kol ağrısı olup, uyuşma da olması durumunda bir sinir sıkışmasının söz konusu olabileceğini belirten Prof. Dr. Sarı, şunları ilave etti: Özellikle geceleri uyuşmayla seyreden ve kol ağrısı da yapan bir başka hastalık, hanımlarda da sık görüyoruz bunu... Bilekte sinir sıkışması... Gerçekten gece ortaya çıkar. Gündüz uyuşmalar geçer. Yapılacak en doğru iş elektromiyografi yapıp, sinirin nerede sıkıştığını tesbit etmek ve buna göre uygun tedaviyi, uygun hekimce, ya nöroloji ya fizik tedavi uzmanınca belirlemeli.”

    Bir defa boynun kötü kullanımı. Yazmada, çizmede, araba kullanmada, televizyon seyretmede, hepsinde geçerli. Boyun hiçbir bükülme göstermeksizin, herhangi bir aktivite sırasında ve dönme halinde olmaksızın serbest biçimde ve dikey doğrultuda bakması lazım. Vücudumuzla bakmamız ve okuyacağımız, yazacağımız şeyleri başımızı eğerek, cismi kendimize kaldırarak dikey vaziyette ona doğrultmamız doğru olur. Bütün sistemi buna doğru düzenlemek lazım. Boynu büken, eğen, kaldıran sistemlerden ziyade boynun dik, düzgün kullanma, sistemli şekilde masayı, çalışma koşullarımızı düzenlememiz lazım.