boyun agrısı

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 9 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. boynumda sürekli bi agrı var üç ayrı doktora gittim hepsi farklı şeyler söyledi agrım çok fazla ilaçların faydası olmadı biri düzleşme dedi biri fıtık dedi digeri kas sıkışması dedi yardımcı olursanız sevinirim

  Cevap: boyun agrısı

  Boyun ve ense ağrılarına en çok neden olan sebep boyun fıtığıdır. Muayene ve anamnez (sorgulama) yapıldıktan sonra boyun grafisi çekilerek grafi ile ilgili bulgular varsa boyun MR ı yapılabilinir. Boyun ağrısı ile birlikte kollarda hissizlik, güçsüzlük, parmaklarda uyuşma, baş ve ense ağrısı, göğüs ağrısı, görmede bulanıklık, denge bozukluğu, kulak çınlaması gibi belirtiler olabilir.

  Bunların pek çoğunun nedeni boyun bölgesindeki sinir köklerinin ve Sempatik Sinirlerin zedelenmesidir.

  Boyun bölgesindeki pek çok rahatsızlık boyun ağrısından başka omuzlar, baş, göğüs, sırt, kollar hatta bazen bacaklarda da belirtilere neden olabilir. Bazen boyun ağrısı ikinci planda kalıp diğer belirtiler öne çıkabilir. Baş dönmeleri, göz kararmalarının olması tansiyon düşmesi veya kansızlıktan kaynaklanıyor gibi yorumlanabilir veya göğüs ve sol kol ağrısı olan bir kişi kalbi ile ilgili bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Boyundaki sempatik sistem liflerine bası ile bulantı, terleme, sıkıntı hissi, kızarma, baş ağrısı gibi belirtiler olabilir. Bu şikayetler çoğu zaman psikolojik zannedilir.

  Boyunuzda ağrıya neden olabilecek pek çok rahatsızlık vardır. Boyun fıtıkları ve boyun bölgesinin artrozu (kireçlenmesi) en sık rastlanan nedenlerdir. Gündelik kazalarda boyun bölgesindeki yumuşak dokularda zedelenme de olabilir. Boyunda bulunan fazla bir kemiğe bağlı oluşan boyun çıkış sendromları, boyun kaslarının spazmı ve bazı romatizmal hastalıklar da boyun ağrısı yaparlar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Şub 2017
Yükleniyor...