Böğürtlen ile cilt bakımı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Böğürtlenin meyvesi cildi güzelleştiriyor, çiçekleri elleri yumuşatıyor,
  yaprakları yaralara iyi geliyor.
  [​IMG]
  Böğürtlen artık “yabani” meyve olmaktan çıktı. Bir çok çiftlikte ıslah edilmiş yabani böğürtlen tarlalarına rastlayabiliyoruz.. Sayısız yararları keşfedildikçe artık kapalı kutularda suyu da satılmaya başlandı. Çünkü Özsuyunda organik asitler, mineraller ve vitaminler bulunan bir meyve böğürtlen.

  Hafızaya da iyi geliyor. Yaprağından yapılan çay ağız yaralarını iyileştiriyor. Kanı temizleyici etkisi de var. Suyu aynı zamanda ishalleri geçirmede faydalı.
  Çiçeklerinden el losyonu elde edin

  Herbalist Tarkan Güveloğlu, antioksidan zengini bir meyve oldugunu söylüyor Böğürtlenin. Cildi güzelleştiren bir meyve olduğuna dikkat çekiyor.. İçinde çok fazla miktarda C vitamini bulunuyor.

  Çiçekleri kaynatıldığında güzel bir vücut ve el losyonu elde ediliyor.. Öte yandan meyvesi canlılık veriyor. Zindelik kazandıracak yegane meyvelerden biri.

  Damar sağlığına da olumlu etkisi var. Zayıflama sürecine girenler de yemeli bu yemişi. Kan şekerini etkilemiyor çünkü.. İçeriğindeki doğal sekerler sayesinde kan şekerini dengede bıradan bir özelliği var..

  Yaprakları cilt yaralarına iyi geliyor

  Tarkan Güveloğlu, bu mucize bitkinin boğaz enfeksiyonlarına ve yaralara da iyi geldiğini söylüyor. Yara iyileştirici etkiye sahip. Şu mevsimde yavaş yavaş taze yapraklarının çıktığını belirtiyor.

  Böğürtlenin körpe yapraklarını toplayın. (lapa haline getirin)
  Bu lapayı ciltte yara olan bölgeye sürebilirsiniz.