böbrekleri yeterli ve sağlıklı çalışmayan bir hastanın yaşantısı bu durumdan nasıl et

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 8 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. böbrekleri yeterli ve sağlıklı çalışmayan bir hastanın yaşantısı bu durumdan nasıl etkilenir

  Cevap: böbrekleri yeterli ve sağlıklı çalışmayan bir hastanın yaşantısı bu durumdan n

  Böbreklerin sağlıklı çalışmamasına böbrek yetmezliği denir. Böbrek yetmezliğinin en açık göstergesi hastanın kanında üre ve kreatinin gibi bazı zararlı maddelerin artmasıdır.

  Böbrek yetersizliği çok ilerlerse son dönem böbrek yetersizliği ortaya çıkar. Böbrekler kanı temizleme görevini hiçbir şekilde yapamaz. Kandaki zararlı atıkların düzeyi yükselir. Ayrıca, kan tuzları normal sınırların dışına çıkar. Bunlardan en önemlisi potasyumdur. Kan potasyumu normalin çok üzerine çıkarsa hayati tehlike belirir. Bu aşamaya gelen hastaların böbreklerine başka tedavi yöntemleri ile yardım etmek gerekir.

  Kronik böbrek yetersizliği önceden çok sık olarak ölüme yol açmaktaydı. Ancak , günümüzde çok etkin bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu nedenle, son dönem böbrek yetmezliğinden korkmamak ama bu hastalığa karşı bilinçli olmak gerekir. Son dönem böbrek yetersizliği ortaya çıktığında sadece ilaç kullanarak hastayı tedavi etmek mümkün olmaz. Burada böbreğin görevlerini üstlenecek başka tedavi yöntemleri gereklidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017
Yükleniyor...