Böbrek Yetmezliği Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Elfida tarafından 17 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Böbreklerimiz; insan vücudunda ,bel omurunun sağ ve soluna yerleşmiş pozisyonda;yaklaşık 150 gr ağırlığında, uzunluğu 12 cm,genişliği ise 8 cm (elimizin yumruğu kadar) olan ve yapısında her ikisinde de birer milyon kadar nefron denilen kanı süzen ve idrar yapımını sağlayan birimler vardır.

  Böbreklerimizin görevlerini artık yerine getirememesi durumunda çıkan hastalık tablosuna Son Dönem Böbrek Yetmezliği (üremi) denir.
  Bu dönemdeki hastalar için üç tedavi seçeneği vardır.

  -Hemodiyaliz,
  -Periton Diyalizi,
  -Canlı veya kadavra donörlerden yapılan böbrek nakli.

  Hemodiyaliz; kanın vücud dışında bir makine aracılığı ile temizlenip vücuda geri verilmesi işlemidir.Bu işlemde, kan artık maddelerden temizlenip,sıvı dengesi sağlanır.

  Periton Diyalizi; karın boşluğuna verilen özel solüsyonların yardımıyla hastanın kendi karın içi zarının kullanılması ile artık maddelerin temizlenmesi ve sıvı dengesinin sağlanmasıdır.

  Her iki tedavi seçeneğinde böbreğin süzme fonksiyonları yerine getirilirken,hormanal fonksiyonlar eksik kalır.

  Hemodiyaliz tedavisinde hastalar belirli günlerde hemodiyaliz makinesine girmek durumundadır.Periton diyalizinde ise,hastanın kendisi veya bir yakınının desteği ile işlem uygulanmaktadır. Bu tedavi metodları hastanın kısmen de olsa hareketlerini kısıtlamakta ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır.