Bitkisel ilaçlara dikkat...

#1
Bitkisel ilaçlara dikkat

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bitkisel ilaçların hekimden habersiz kullanımı, hastalığın belirtilerinin gizlenmesi sonucu yanlış teşhis konması ya da verilen ilaçlarla olumsuz etkileşme gibi sonuçlar doğurabilir” dedi.

Prof. Dr. Yeşilada, Çukurova Üniversitesindeki bir konferansa katılmak üzere geldiği Adana'da, son yıllarda sağlıklı ve uzun yaşamın son derece popüler bir konu haline geldiğini ifade etti.

Yıllardır “kocakarı ilacı” olarak bilinen bitkisel ürün ve ilaçların uzun yaşamın popüler hale gelmesiyle birlikte önem kazandığını belirten Prof. Dr. Yelişada, şunları kaydetti:

“Bu ürünlerin çok konuşulmasının iki nedeni var. Birincisi, son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, bazı hastalıkların yaşam ve beslenme tarzında değişikliklerle önlenebileceği öğrenildi, bağışıklık sistemiyle ve besinlerin kimyasal yapılarıyla ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. İkinci neden ise yazılı ve görsel basında sık sık bu konularla ilgili haberlerin yer alması. Yayınlanan kitapların sayısında da muazzam bir artış var ve internet ile herkes doğru ve yanlış her bilgiye kolayca ulaşabiliyor.”

Bitkisel ilaçların, özellikle hafif hastalıklarda etkili olabildiklerini, ancak tek başlarına bir tedavi yöntemi olamayacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Yeşilada, “Maalesef, kişilerin para kazanma hırsı, kendilerine öne çıkarma dürtüsü, gazetelerin sansasyonel başlık takıntısı ve sağlık bilgisi olmayan kişilerin tedavi konusunda yanlış yaklaşımı, bitkisel ilaçların özelliklerinin abartılmasına neden oluyor” dedi.

“HASTALAR ÇEVRELERİNDEN ETKİLENİYOR”

Prof. Dr. Yeşilada, hastaların, tedavileri süresince çevrelerindeki farklı önerilerden etkilendiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Hastalar, tedavilerine yardımcı olmak amacıyla ilaçla birlikte ya da tedavinin yararlı olmayacağı endişesiyle ilacı bırakarak, çevrelerinden gelen bitkisel ilaç önerilerini uygulama çalışıyorlar. Genellikle bunu 'bir arkadaşım duymuş' şeklinde sorarlar, hekim de 'yararı yok ama istersen kullan' diyorsa, kullanmamazlık etmezler. Çünkü çevresinde yarar görmüş kişiler vardır.”

Söz konusu durumun önemli sakıncaları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yeşilada, “Bazı satıcılarda ve güvenli olmayan internet sitelerinde bitkisel ilaçlarla şifa aramak isterken, şarlatanların eline düşüp para kaptıranların sayısı oldukça fazla. Ayrıca bazen sadece para kaptırmakla kalmayıp, yanlış tedavi uygulanmasına ve sonuçta istenmeyen durumların ortaya çıkmasına da neden olabilmekteler” diye konuştu.

Prof. Dr. Yeşilada, bitkisel ilaçların hekimden habersiz kullanımının, hastalıkların belirtilerinin gizlenmesi sonucu yanlış teşhis konma ya da verilen ilaçlarla olumsuz etkileşme gibi sonuçlar doğurabildiğini de sözlerine ekledi.
 
#2
Son zamanlarda bitkisel ilaç tüketiminde bir artış yaşanıyor. Ve bu ilaçların çoğunu üzerlerinde etiket yok, olanlarda da içerdiği maddeler belirtilmemiş. Çok dikkatli olmak gerekiyor. Emeğine sağlık NEVRA
 
#3
Verdiğin bilgiler için çok teşekkürlerr NevrA..... Bu arada baş ağrısı için sarımsak ve soğanı tereyağıyla haşlayıp bunu üzerine karabiber koyup hazırladığımız şurubu sıcak su ile seyreltip başımızı bu su ile yıkayıp tülbentle başımızı iki gün sarılı halde tutarsak hi başımız ömür boyu ağrımaz...
 
#4
Tıp ın onaylamadığı herşeye karşıyım
Bitkisel ilaçlar inanılmaz pazar oluşturmuş durumda, aynsemin dediği gibi
içeriği nedir, nasıl yapılmıştır, hijyenik ortamdamı imal edildi, katkı maddeleri nedir
belirsiz ve ayrıca bilimselliği kanıtlanmamış olmasına rağmen inanılmaz fiatlarla satılıyor
hatta net te bile satışları var.
Bence bilim den şaşmamak gerekir.
Emeğine sağlık Nevra.
 
#5
Herşey Doğadan çoğu Ilaçta Ama Hekim Kontrolünde Olmasi Gerekir Kafamiza Göre Değil Paylaşima Tşk
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#9
Bilgiler için teşekkürler Nevracığım..

Bende arkadaşlara katılıyorum...

Herşeyi bilip bilmeden kullanmamak lazım
 
#10
Sağlıkta en önemli olan sebze tüketimi ve sabahları içilen ılık suyun faydalarının çok oldugunu doktor arkadaşlarımdan duymuştum..

Yararı var diye bilinçsizce kullanılan bitkisel ilaclar en sonunda zarar vermekte diye düşünürüm...

Bilgiler için çok teşekkürler, ellerinize saglık Nevra
 
#11
bilgi ve paylaşım için teşekkürler nevra

güzel bir konuya deyinmişsin çok dikkatli olunmalı diye düşünüyorum sağlık çok önemli küçük hatalara gelmez sağlımızın değerini bilelim
 
#12
Vala ben bırak bitkisel ilacı aspirin bile yutmuyorum yuttuğum tek ilaç ayda yılda bir gripin migren ilacımı bile kullanmıyorum :)
 
Üst