Bitkisel Hayatta "Beyin Gücüyle" Konuştu !

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Bitkisel hayattaki bir hasta, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme adı verilen beyin tarayıcısı kullanılarak düşünce gücüyle doktorlarla iletişim kurabildi. Hasta beyin siyalleriyle ‘Evet’ ve ‘Hayır’ mesajı verdi.


  İngiliz ve Belçikalı bilim insanlarının yaptıkları araştırma sayesinde, bitkisel hayattaki bir hasta, düşünce gücüyle doktorlarla iletişim kurabildi. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) adı verilen beyin tarayıcısını kullanarak, 2003’te trafik kazasında ağır beyin travması geçiren hastanın, doktorların sorularına karşılık “Evet” ve “Hayır” cevaplarını “düşünebildiğini” saptandı. Doktorlar, hastaya “Babanızın adı Thomas mı” gibi kişisel sorular sorarak “Evet” ya da “Hayır” cevapları vermesini istedi. Hastanın beyin faaliyetlerini değiştirerek sorulara cevap verdiği görüldü.

  Her hastada imkânsız

  Ancak New England Journal of Medicine’de yayımlanan araştırmada kendisiyle iletişim kurulan kaza kurbanı hastanın yeteneğine nadiren rastlandığı belirtiliyor. Toplamda 54 hastadan sadece 4’ünden yanıt alınabildi. Oksijen yetersizliğiyle komaya girenlerde hâlâ hiçbir iletişim umudu yok.
    2. Cevap: Bitkisel Hayatta "Beyin Gücüyle" Konuştu !

  vay be demek ki bitkisel hayatta değilmiş :) Paylaşım için teşekkürler ..
    3. Cevap: Bitkisel Hayatta "Beyin Gücüyle" Konuştu !


  Böyle bir konuya da ancak bu kadar duyarsız bir cevap verilebilir ...
    4. Cevap: Bitkisel Hayatta "Beyin Gücüyle" Konuştu !

  Teşekkür ederim canım ,çok yakınlarımı bitkisel hayata girdikten sonra kaybettim ve evet duyarsızlığım beni ilgilendirir.Ayrıca orada gülümsememin nedeni de olaydan çok farklı bir forum misafirine mesajımdı belirteyim.
    5. Cevap: Bitkisel Hayatta "Beyin Gücüyle" Konuştu !

  Güzel bir gelişme bence
   


Yükleniyor...