bitkilere sonbahar bakımı


BİTKİLERE SONBAHAR BAKIMI

Gelecek bahara taptaze bir başlangıç yapabilmek için, evinizdeki bitkileri kışa hazırlamanız gerekir.

İç mekanlar için
Mevsim güze dönerken, iç mekan bitkilerinin bakımında dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar; sulama, gübreleme, ilaçlama, toprak havalandırma ve saksı temizliği. Sulama, bitkiler için en hayati konu. Bitki ihtiyacına göre haftada bir sulanır. Orkide, Afrika menekşeleri, kalancoelar her hafta su istemez. Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken konu, toprak iyice nemini kaybettiği zaman bitkiye su vermek. Bitkiler susuz kaldıkça, çiçeklenmesi artar.

İç mekan bitkilerindeki gübreleme programı ise üç aylık periyotlarda gerçekleşir. 15 günde bir olmak üzere ayda ikişer defa yeşil yapraklılara Nutri-leaf gübresi, çiçekli bitkilere Sol-u-gro gübrelemesi yapılmalı.

Sulamadan önce toprak elle altüst edilip, karıştırılarak havalandırılır. Bu dönemde toprakları çöken bitkilere torf ilavesi yapılır. Ayda bir kez yapraklar silinerek, yaprak cilası ile cilalanabilir. Budama genelde bahar başlangıcı yapılır. Fakat kök probleminden ötürü aşırı yaprak yoğunluğu olan bitkilerde de, bu mevsimde seyreltmek amaçlı budama yapılmalı, iç mekan bitkilerinde saksı değiştirme işlemini Ekim ayı içinde mutlaka bitirmek gerekir. Saksı, önceki saksıdan bir numara büyük olmalı ve bitki çok büyük saksıya aniden alınmamalı. Bitkinin hastalıklı-zararlı durumuna göre ilaçlama yapılmalı. Fakat periyodik olarak 15 günde bir topraktan Previcur veya Benlate ilaçlaması yapılması, köklerin mantari enfeksiyonlara karşı korunmasında faydalı olur.

Toprak, çelik ve plastik saksılar ıslak bezle silinmeli. Yazın tedavi amacıyla balkon veya bahçelere çıkarılan iç mekan bitkilerini adaptasyonunu hızlandırıp, yaprak dökümünü en aza indirmek için iç mekana almalısınız.

Bahçe için
Çim ve bitkilerdeki hastalıklarla, zararlıların yol açtığı kötü görüntülerin yenilenmesi ve tamiri yapılmalı. Hastalıklardan sararan ve boşluklar meydana gelen çimlerinizin kumlama ve çim tohumu ara ekim zamanındayız. Yapılacak olan işlem; öncelikle tüm alanı çim tırmığı ile havalandırılmak, tüm sarı artıkları ayıklamak. Çim alan 1 numarada biçilmeli. Çukur yerler toprak ile doldurularak tesviye yapılmalı. Boşluklara çim tohumu ekilerek, işlem tamamlanmalı. Bitkilerde sürgün gelişimi artmaya başladığından, zayıf bulduğunuz bitkilerinizde budama yapabilirsiniz. Çit amaçlı dikilen bitkilerde özellikle budama uygulanmalı. Bu işlemi yaptıktan sonra, bitkilerdeki büyüme ve gelişmenin daha hızlı bir şekilde devam ettiğini göreceksiniz.

Eğer yeni bahçe düzenlemesi yapacaksanız, sonbahar bu iş için en iyi başlama zamanı. Özellikte sonbaharda ekilen çimlerin ilkbahar verimi çok daha iyi olur. Gelişme dönemi başladığından ve gelişmeye bağlı olarak çim bitkisini desteklemek için bu ay itibariyle amonyum nitrat gibi azotlu gübreleme yapılmalı. Yabancı otlara karşı hala yabancı ot ilaçlaması yapılabilir.

Sonbahar bitkileri
Krizantem: Kasımpatı olarak bilinen bu bitki, 50–150 cm kadar yükselebilir. Büyük çiçek başlarına sahip sarı, turuncu, kırmızı, beyaz renkleri mevcuttur. Dikim aralığı 15–20 cm olup, yaklaşık bir buçuk ay kadar çiçekte kalır. Torf+gübre karışımı harçlı topraklarda yetişir. Bahçe, balkon ve teraslarda kullanılabilir.

Hercai menekşe: Hercailer, sonbahar, kış ve hatta ilkbaharın ortalarına kadar çiçek açan bir bitkidir. Menekşeleri Ekim ayında toprağa 15 cm aralıklarla fide halinde dikmelisiniz. Yetiştirme ortamı torf ve gübre karışımı harçlı bir toprak olmalıdır. Menekşelerin her rengi ve hibrid çeşitleriyle alacalı (gözlü) tabir edilen çeşitleri vardır. Kıştan en az etkilenen mevsimlik fidedir.

Çuha çiçeği: Onbir ay çiçeği olarak da bilinir. Ev için olan çeşitleri de vardır. Bunlar iç mekanlarda uzun süreli çiçek açarken, dış mekanda kullandığımız çuhalar, sonbahar ortalarından ilkbahar başına kadar çiçekli kalır. Torf+gübre karışımı harçlı topraklarda yetişirler. Renk tonları gösterişli, çiçekleri yaprakta buket halinde çıkan hoş bir bitkidir.

Sıklamen: Hem içeride, hem de dışarıda yetiştirebileceğimiz soğanlı bitkilerdir. Her rengi mevcut olan bu bitki, soğuk hava şartlarında yaşar. Sıcağa dayanamaz. Çiçeklenme bitince, soğanlarını toprakta veya bir kese kağıdında saklayıp, yazın tekrar dikerseniz, sonbahara bitkiniz yeniden çiçeklenir.
 

Süs bitkilerini çok severim ama onlarla ilgilendiğim, bu konuda bilgi sahibi olduğum söylenemez. Buna rağmen en sevdiklerim arasındadır benjamin... Lifenbahya ve yuka da öyle... Sade ve narin oluşları bu ilgiyi uyandırıyor sanırım. Bir de diplerine su dökmek yerine yapraklarını ıslatarak sulanmaları cazibelerini artırıyor belki de...

Teşekkürler Blue bilgilendirmenize!


FICUS Benjamine “Exotica”
Aydınlık,direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli,yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
Üst