Birden fazla html modülü ekleme

1) Space'inizin önizleme sayfasını açin ve adres çubugunda sizin space adresinizin ismi yazan yerin, hemen arkasına /dllayoutsettings.aspx yazısını yazın ve git e tıklayın.Veya entere basın.

(Su an space'inizin layoutunu degistirebilceginiz sayfa açılmış olması lazım)

2) Imleç'inizle (cursor'unuzu) sayfanızın içerisinde herhangi bir yerinde mousinizin sağ tarafına tıklayarak kaynağ'a tıklayin. Veya explorer'ınızın üstünden görünüm e tıklayarak kaynak seçeneğine tıklayın. Simdi notdefteri penceresi açılarak space'inizin Htmlkaynağ'ı görünecek.

3) Bu notdefteri sayfanızın üstündeki araçlardan düzenleme'yi tıklayıp sonrakini bul veya (kısa yol Ctrl+F tusuna basın) seçin. Bul penceresine

yazın. Bu kod sadece bir kere geçer bu sayfada.
Öneri: imleç'inizi (cursor'unuzu) sayfanın en yukarısına ilk harfin önüne yerleştirerek ve aşağı doğru seçeneğini seçerek buldurun.

4) Buldunuzmu kodu ? eminim bulmuşsunuzdur o halde bul penceresinde buldurduğunuz ve yazılarının arasına imleçinizi (cursor'unuzu) yerlestirerek aşağıdaki kodu (kırmızı) yapıştırın.kaç tane costum html istiyosanız o kadr ctrl+v ile yapıştır yapın

PowerToy: Custom HTML

5) şimdi bu sayfayı kayıt edeceğiz, fakat... normalde notdefterini kayıt ettigimiz gibi degil! sayfayı .htm dosyası olarak, yani bir web sayfası olarak kayıt edeceğiz.

Yapmaniz gerekenler:

*Önüzdeki sayfanin üstünden dosya seçeneğine tıklayın ve kayıt türüne
farklı kaydet tıklayın...
*Kolay hatırlayabilceğiniz bir yer seçin, mesela belgelerim
*Dosyanıza bir isim verin. Ne adlandırdığınızın bir önemi yok, mesela levent
diyebilirsiniz Yeterki arkasina .htm ekleyin. yani levent.htm gibi
*Kayıt türü olarak: Tüm Dosyalar seçeneğini tıklayın
*Kodlamada UTF8 seçeneğini tıklayın
*Ve kaydet e tıklayın.

Dikkat Bütüm bu yaptıklarınızı tekrar kontrol edin çoğu arkadaş bu dosyayi kayıt ederken yanlıs kayıt ettiklarinden dolayı çuvallama pozisyonuna girip ipin ucunu kaçiriyorlar

6) Simdi dosyayı kayıt ettiğiniz yerden yeniden açin. Eger işlemleri doğru yaptıysanız dosyanız Internet tarayıcı'nızda (Explorer'ınızda) açılacaktır. Aksi takdirde!! 5 inci adımdan sonrasını tekrar kontrol edin ve hepsini doğru yaptığınızdan emin olun!

şu an yine space'inizin layout'unun bulunduğu sayfa açılmıs olması gerekiyor.

*Üstteki küçük pencerede aşağıya doğru scrol yaptığınızda ikinci üçüncü v.s
Custom HTML görünecektir bunların kutucuklarını işaretlayin.
*Sayfanın aşağısına inin ve oraya gelmiş olan costum html yazılarına en üstten altta doğru tıklayarak yan tarafa geçirin.
*Kaydet'e (save) basin.

Ve diğer Sandbox larınız şu an space'inizde

Not: Eğer windows'un bir güvenlik uyarısı ile karşılaşırsanız, optionlardan engellemeyi (geblokkeerde inhoud) kaldirin, yoksa kayıt edemezsiniz.
Not: 1 inci basamakta başladığınız sayfayı açık bırakın tekrar giriş yapmanıza gerek kalmasın, tekrar giriş yapmanız gerekirse eğer, işleminiz tamamlanmamis demektir. Bazen messenger inatçilik yapar ve işlemleri doğru yaptığınız halde tekrar giris yapmanızı ister, öyle bir durumda 6 nci basamaktan sonrasını tekrarlayın. Azimle yeniden deneyin,yapacağınıza inanıyorum.

!!!!! Istediginiz kadar sandbox yerleştirmek için 4 ncü basamaktaki kodu tekrar tekrar yapıştırın (ctrl + v kisa yol tuşu yapıştırmak için) Bu sandbox'ların tek olumsuzluğu içeriği sadece 2 çesit yapabilirsiniz. 1nci sandbox'unuzun içeriği farklp ve 2, 3, 4ncü vs.sandboxlarınızın içeriği hep aynı olur.

2 ayrı içerikleri bir notdefterine geçici olarak kayıt etmenizi tavsiye ederim. 1 inci sandbox'unuz otomatik olarak en yukardaki duran sandbox olduğu anlamına gelmez, Explorer çünkü soldan saga yukarıdan assaği okur, ama bölüm bölüm, mesela gazete okuduğumuz gibi. 1inci sandbox'umuz yani en solda ve en yukarıdaki sandbox'tur, yani sağ bölümdeki sandbox'unuz soldakinden yüksekte olsa bile bu 1inci sandbox değildir.

Bunlari anladıysanız şimdi adım adım içerik değiştirmek için bazı işlemler yapalım.

*1 nci adim: 2, 3, 4üncü sandbox'unuzdaki istediğiniz kodu 1nci sandbox'a yazin ve
kayıt ede basin(save). Bütüm sandbox'lariniz şimdi ayni görünürde.
*2 nci adim: 1inci ve 2inci 3üncü vs. sandbox'larin yerlerini şimdi değiştirin, Sag üst köşedeki sayfayi kayıt et'e (save) tıklayarak herşeyi
kayıt edin.
*3 ncü adim: 1inci sandboxa istediğiniz kodu yazıp, aynı sandbox'ın içinden kayıt
edin (save), şimdi diğer sandbox'larınızdan farklı kalacaktır ,1inci sandbox'unuzun kodu.

Not: artik 1inci sandbox'unuzun kodunu değiştirsenizde diğerleri değişmez aynı kalır.
Not: diğer sandbox'ları değistirmek istediginizde 1inci adimdan başlayarak bütüm adımları tekrarlayın.
Tavsiye: eğer ilerde modüllerinizin yerlerini değistirmek isterseniz tüm bu adımları tekrarlamanız gerektiğinden dolayı 1inci ve 2inci sandbox'unuzdaki kodları notdefterine yazarak bilgisayariniza kayıt edin.
Not: kesinlikle bu kod'a bir sey ilave etmeyin, degistirmeyin, ve hep en üst weblog'unuzda kalmasina önem gösterin.

Bir olumsuzluk daha bu işlemlerden sonra space'inizin layoutunda ileride bir değişiklik yapmak istediğinizde normal yoldan ulaşamazsınız, tekrar layout a girmek için yine adresinizin arkasina /dllayoutsettings.aspx yazarak veya sağ üstten düzenleye (costumize) girerek mavi link e tıklayarak ikinci sekmeyi seçerek ulaşabilirsiniz.
 
Birden fazla html modülü ekleme

Ben birşey anlamadım dersem ne dersin sultanım:):)
Anlatırsın bi ara
 
Üst