Bir Sabah Uyandiğinizda


BİR SABAH UYANDIĞINIZDA

Ağaçların baharda nasıl çalıştığına dikkat ettiniz mi? Bunların hâli, ibret alabilecekler için ne büyük bir derstir. İskelet gibi kupkuru ağaç, bir sabah karşımıza çiçeklerle donanmış, taze bir gelin çehresiyle çıkar. Bu değişim, hiçbir gürültü uyandırmadan, hiçbir suretle göze çarpmadan meydana gelmiştir.

Hiçbir insan gözü ağaçta çiçeklerin ne zaman açtığını görmemiştir. Sükût içinde o, şu dallarda hayatı hazırlamış... Dallar sükût içinde çiçek açmış... Gene tam bir sükût içinde yeşil yapraklar, yarın açacak ve öbür gün de renkli yemişler dallardan sarkacak...

En hafif rüzgârda en çok gürültü çıkaran, yapraksız kış ağaçlarıdır. En büyük fırtına da bile bahar bahçesinin sallanışında ancak tatlı bir hışırtı duyulur. O ağır sallanış bile yemişler için zarardır.

İşler, sükût içinde düşünülür, sükût içinde doğar: Ağaçların yapraklarının yemiş vermesi gibi...
 
Son düzenleme:
En hafif rüzgârda en çok gürültü çıkaran, yapraksız kış ağaçlarıdır. En büyük fırtına da bile bahar bahçesinin sallanışında ancak tatlı bir hışırtı duyulur. O ağır sallanış bile yemişler için zarardır.
İşler, sükût içinde düşünülür, sükût içinde doğar: Ağaçların yapraklarının yemiş vermesi gibi.çok hoş ve anlamlı bir paylaşım orhan bey paylaşım için teşekkürler
 
Son düzenleme:
Hayattaki mucizelere nasılda gözümüz kapalı değilmi hayat

kavgasına öyle bir kaptırmışızki kendimizi bu

mucilerin farkında bile değiliz.....

Bu güzellikleri hatırlattığınız için teşekkür ederim Orhan bey

Sayenizde yarın pencereden ağaçlara baktığımda

daha güzel ve anlamlı duygular hissedecegimi biliyorumm...

Yazınızı düşünüp gülümseyeceğim size bir

tebbessüm borçluyum.....O tebessüm sizden hiç eksik olmasın..
 
Son düzenleme:
bir türkçe öğretmeninin kaleminden dökülen bu satırları okumak çok güzeldi. Yazıda baharın gelişinin müjdesini mi yaşayayım,ağaçların vakti gelince sessiz sedasız çiçek açmasını mı düşüneyim,Biz insanoğullarının da doğanın bu mucizesinden ibret alarak kuru öfkeler yerine sukunet içerisinde düşünelim...bilemedim. Her kelimesi ayrı bir zevkti Hocam.
 
çok güzel bir paylaşımdı orhan bey derinlemesine insanı düşünmeye sevkeden bir paylaşım olmuş.Bize bu mucizeyi yaşatan Rabbimize her daim şükretmek kulluk görevimizdir.
kaleminize yüreğinize sağlık.
 
Şöyle bir bakarsanız dünyanın kendi bir mucize zaten dağlar dereler tepeler herşey bizim doğmamız büyümemiz ve ölmemiz Allahın hikmeti bunlar ...

Emeğinize sağlık Orhan bey
 
İskelet gibi kupkuru ağaç, bir sabah karşımıza çiçeklerle donanmış, taze bir gelin çehresiyle çıkar. Bu değişim, hiçbir gürültü uyandırmadan, hiçbir suretle göze çarpmadan meydana gelmiştir.

Çok güzel anlatım

Yazları Antalya' da bazen sabahlar ve güneşin doğuşunu izlerim.En çok sevdiğimde o sabahın sessizliginde ve serinliginde tüm çiçeklerin uyanışlarını izlemektir.

Öyle huzur verir ki; güne daha bir farklı başlarsınız..
 
Evet hayat bir mucize ama şimdilerde bu mucizeleri zaman ayırıp düşünmekte bir mucize
bir hayat telaşına kapılmışız ki gün ne zaman doğdu, ne zaman battı bi haberiz
Bazen bir odaya kapanıp sessizlikte tüm sesleri dinlemek isterim o zaman insan yaşadğını biraz daha iyi anlıyor gibi geliyor bana...
güzel anlatım için teşekkürler hocam
 
Çok güzel paylaşım dı Orhan
Bizim kuşağımız şanslı ağaçlarda oynadık, meyve kopardık, dallarına salıncak kurduk
ama çarpık yapılaşmadan dolayı bizden sonraki kuşaklar ağaçları sadece ders kitaplarından görecek gibi geliyor bana.
Emeğinize sağlık.
 
harika bir anlatımla kaleme alınmış
bu düzen içindeki hayatımıza bakarken
bir çok mucizenin insanın doğasında
saklı olduğunun farkında bile olmadan
yasıyoruz ..emeğinize teşekkürler..
 
Üst