Bir milletvekili kaç oyla seçilir 2015

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 10 Kasım 2014 tarihinde açılan konu


 1. Ülkemizde, illerden seçilecek milletvekili sayısı illerin nüfusuna göre belirleniyor. Milletvekili başına nüfusun eşit olması planlanıyor. İllerden çıkacak milletvekili sayısının en az iki olması gerektiği için bazı illerde bu sayı daha az olabiliyor.

  Her ilden en az iki olan milletvekili sayısı nispi temsile uygun olsa bile milletvekili başına düşen nüfus sayısının ve dolayısıyla seçmen sayısının çok değişmesine neden oluyor.

  Bir ilden seçilecek milletvekili sayısı o ilin nüfusuna göre belirlenir, bu yöntemle nüfusu fazla olan illerin daha fazla milletvekili ile temsil edilebilmesi amacı güdülür. Yani başka bir deyişle il bazlı değil, nüfus bazlı bir temsil yöntemi vardır. Nüfusu çok az olan (Tunceli gibi) illerimizde ise en az 2 milletvekili zorunluluğu vardır, doğal olarak bu illerimizde milletvekili olabilmek için daha az oy yeterli olmaktadır.

  Mesela 2002 seçimlerinde milletvekili başına gereken oy sayısı ortalamada 57.000 iken, bu sayı Tunceli'de 21.000'e ve bayburt'ta 19.000'e düşmüştür. En yüksek gerekli oy ise 79.000 ile Balıkesir ilimiz olmuştur.

  Sayıların belirlenmesinde nüfusun toplamından ziyade barajı aşabilen partilerin aldığı oyların toplamı etkin rol oynamaktadır.
   


Yükleniyor...