Binbir gece masallarından bir bölümBir zamanlar Fars diyarının Şehriyar isminde bir hükümdarı varmış. Şehriyar,

Hindistan'dan Çin'e kadar uzanan bütün toprakların kralıymış.

Ama bunca güç, bunca kudret bir gün karısının kendisini aldatmasının önüne geçememiş. Başına gelen acı olay yüzünden deliye dönen Şehriyar, artık bütün kadınların nankör ve sadakatsiz olduğuna inanmaya başlamış.

Önce karısını öldürtmüş. Ardından da vezirine, kendisine her gece başka bir kadın getirmesini emretmiş. Her gece yatağına yeni bir gelin alan Şehriyar, geceyi geçirdikten sonra tan vakti kadınları öldürtüyormuş. Çünkü artık yatağına aldığı hiçbir kadının gün yüzü görmesini istemiyormuş.

Bu durum yıllarca böyle devam etmiş. Fars diyarın ın genç kızları kan ağlamakta, Kral Şehriyar ise akan kana doymamaktaymış. Derken bir gün vezirin güzeller güzelli, akıllılar akıllısı kızı Şehrazat' ın aklına bir plan gelmiş. Ve bir sonraki gece, karısı olarak Kral Şehriyar' ın koynuna girmiş.


Şehrazat, her gece tan vaktine kadar süren masallar anlatmaya başlamış Şehriyar'a. Büyülü gözleri ve sihirli sözleriyle aşık etmiş kralı kendisine.

Ancak hiçbir masalın sonu gelmiyormuş güneş doğmaya başladığında. Ve masalın sonunu merak eden Şehriyar, Şehrazat' ın ertesi gece masala kaldığı yerden devam edebilmesi için sürekli idamını erteliyormuş.

Gel zaman git zaman Şehrazat tam 1001 gece boyunca masal anlatmış yüreği yaralı krala. Bu arada da üç tane çocukları olmuş. Ve Şehriyar, kadınlara duyduğu öfkeyi unutmuş. İdam kararı kaldırılmış, Fars diyarının kadınları bayram yapmış.

İşte tarihi günümüzden bin yıl öncesine kadar uzanan Binbir Gece Masalları'n ın gerçek öyküsü bu. Tatlı dilli ve sadık kalpli kadının, Şehrazat' ın, dünyanın en acımasız kralı Şehriyar' ı sevgiyle değiştirdiği muhteşem masal... 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Kıraç'ın şarkısı ile masalı okumak daha bir güzel

Gifler ve yazı rengine hayran kaldım. Mükemmel bir paylaşım, Emeginize saglık Hazan
 
[CELL="filter:;"] Harika bir masal Emeğine Sağlık Hazan,Her Şey Güzeliklerle Bitmek Zorunda [/CELL]
[/ALIGN]
 
sevginin olduğu yerde nefret ölmeye mahkumdur.Çok güzel bir hikayeydi hazanım emeğine yüreğine sağlık
 
Çok teşekkürler HazaN, Masal çok güzeldi....

MAsallardan çıkarılacak çok dersler var, bende hiç anlamam dediğin gibi Tatlı dilli ve sadık kalpli kadının, dünyanın en acımasızını bile değiştirebilirken, şimdilerde nedense tam tersine dilleriyle insanı çileden çıkarma modası var.....
 
Bizim köyde ona etkiye tepki deniyo Chemist
napalım elimizden anca bu geliyo dövemiyoruz, sövemiyoruz napalım bizde dırdır ediyoruz
 
Bu hikayeyi Kıraç eşliğinde okumak çok güzeldi Hazan
Emeğine sağlık.
Paylaşım için teşekkürler.
 
Üst