Bilişim zirvesi 7-11 Ekim'de İstanbul'da

Bilişim zirvesi 7-11 Ekim'de İstanbul'da
Bu yıl "İşini Yeniden Keşfet" temasıyla düzenlenen Bilişim Zirvesi, 7-11 Ekim 2008 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

CeBIT Bilişim Eurasia ile aynı çatı altında TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezinde yapılacak zirvede bu yıl ilk kez Tematik Günler düzenlenecek. Bilişim Zirvesi Tematik Günleri kapsamında; Telekom, Ülke Güvenliği, e-Sağlık/Tele Sağlık, Bilişim İhracatı ve Genç Zirve konferansları yer alacak.

Türk iş dünyasını yeni teknolojiler ve iş çözümleri ile buluşturmayı amaçlayan ve 2000 yılından bu yana düzenlenen zirvenin bu yıl, "İşini Yeniden Keşfet" teması ile sektörlere bilişim teknolojileri alanında yön vermesi amaçlanıyor.

Geçen yıllara bakıldığında katılımcı profilinin; yüzde 24 oranında bilgi teknolojileri sektöründen, yüzde 76 oranında ise üretim, kamu, tekstil, lojistik, finans, telekom, eğitim, sağlık ve perakende gibi sektörlerden olduğu gözlemlenen Bilişim Zirvesine bu yıl farklı sektörlerin yöneticilerin katılması bekleniyor.

Etkinliğin ilk günü gerçekleşecek olan "İş ve Teknoloji Liderleri Buluşması", üst düzey yöneticileri ve kurumların teknoloji liderlerini aynı platformda buluşturacak.

"CEBIT ile aynı anda olması sinerji yaratıyor"

Zirveyi düzenleyen Interpromedya'nın Genel Müdürü Güldane Taşdemir, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, zirveyi bilişim alanında Türkiye'nin büyük bilgi, iletişim, eğitim ve iş platformu olarak tanımladıklarını, her yıl 4 bini aşkın iş profesyonelini Bilişim Zirvesinde ağırladıklarını söyledi.

Zirvenin CeBIT Bilişim Eurasia ile eş zamanlı yapılmasının bir sinerji ortaya çıkardığını dile getiren Taşdemir, "Bilişim Zirvesindeki dinleyiciler, kendi faaliyet alanında, iş hayatlarında bilişimi iş çözümü olarak doğru kullanmak konusunda toplantılara katılırken, onların ürün ve uygulama anlamındaki örneklerini de CeBIT Bilişim Fuarında görme şansına sahipler" diye konuştu.

Zirvenin temel amacının, bilişim sektörü ile iş dünyasını bir araya getirmek olduğunu ifade den Taşdemir, zirvede sosyal ortamda iş dünyasının bütün paydaşlarının bir araya gelerek farklı konuları da paylaştıklarını anlattı.

İşletmelerin işlerini yarına taşımalarının önemine işaret eden Taşdemir, bu yıl zirvenin "İşini Yeniden Keşfet" temasıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

İşletmelerin artık karlılığa giden yolda verimli olmaları gerektiğini ifade eden Taşdemir, verimlilik için de iş süreçlerinin yeniden tanımlanması gerektiğini anlattı.

Tematik günler

Güldane Taşdemir, zirvenin ilk gününde İş ve Teknoloji Liderleri buluşmasının gerçekleşeceğini belirterek, iş ve teknoloji liderlerinin, bugüne kadar işlerini yeniden keşfederken bilişim teknolojilerinden nasıl yararlandıkları konusunda deneyimlerini paylaşacaklarını söyledi. İş ve Teknoloji Liderleri buluşmasına, Forrester Research Baş Analisti Paul Jackson'ın yanı sıra, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, Songphonic Records Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kent ve Akbank Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Özlü'nün konuşmacı olarak katılacağını bildirdi.

Zirve kapsamında düzenlenen tematik günler hakkında da bilgi veren Taşdemir, 8 Ekim 2008 tarihinde Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) işbirliği Telekomda Gelecek konferansının gerçekleştirileceğini söyledi.

Konferansta, telekomdaki son teknolojik gelişmeler, telekom pazarının gelişimi ve yasal düzenlemelerin ele alınacağını anlatan Taşdemir, konferans çerçevesinde 3. Nesil Mobil İletişim Sisteminin, numara taşınabilirliğinin ve Türkiye'nin tanışmaya hazırlandığı internet üzerinden gerçek zamanlı televizyon yayını hizmeti olan IPTV'in ön plana çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Taşdemir, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) işbirliği ile düzenlenen Ülke Güvenliği Konferansında ise ulaştırmadan sağlığa, çevreden teröre ve şehir güvenliğine kadar birçok konunun tüm yönleriyle uzmanlar tarafından masaya yatırılacağını söyledi.

Bu yıl ilk kez yapacakları bir diğer konferansın ise "E-Sağlık / Tele Sağlık" olduğunu belirten Taşdemir, birey-hastane-doktor üçgeninin ele alınacağı konferansta, dijital hastane, e-sağlıkta gelinen son nokta ve tele tıp/tele sağlık gibi dünya ile eş zamanlı gelişen ve Türkiye'de uygulanması beklenen projelerin gündemde olacağını bildirdi.

Taşdemir, CeBIT Bilişim Eurasia fuar alanında gerçekleşecek e-Sağlık/Tele Sağlık tematik bölümünde ise ziyaretçilerin, konferansta paylaşılan teorik bilgilerin uygulamalarını inceleyebileceklerini söyledi.

Zirvenin son gününde yapacakları "Gen Zirve" ile de gençleri bir araya getireceklerini dile getiren Taşdemir, 10 tane üniversite ile işbirliği yaptıklarını, iş ve eğitim dünyasının teknolojiden sanata ve politikaya kadar 10 soru üzerinde çalışmalarını yapacaklarını, bu çalışmaların sonuçlarının da daha sonra paylaşılacağını anlattı.
 
Üst