Bilimin Beslenmeye Katkısı nedir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bilimin Beslenmeye Katkısı


  Beslenme,insanın büyüme,gelişme,sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini(su,protein,karbonhidrat,yağ,vitamin ve minareller) vücudunda yeterli ve dengeli bir şekilde alıp kullanmasıdır.Daha anne karnında başlayan bu süreç ancak doğru beslenme alışkanlıklarını benimsemekle başarılabilir.Çocukluk çağında kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları ileride obezite(şişmanlık),hipertansiyon,kalp-damar hastalıkları,bazı kanser türleri(meme, endometrium),tip 2 diyabet(şeker hastalığı) gibi çok ciddi sonuçları olabilecek bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında etkili olacaktır.Bu nedenle beslenme ve/veya diyet planlamanın temel amacı, bireyin yaşına,cinsiyetine,fiziksel aktivite düzeyine,fizyolojik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına uygun olarak yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamaktır.

  İnsanoğlunun varolduğu günden beri yaşadığı beslenme mücadelesinde karşılaştığı zorluklar (kıtlıklar, doğal afetler, savaşlar vb.) bilinçlenmesine, tecrübeler edinmesine, tedbirler almasına, besinleri yetiştirmesine, depolamasına, muhafaza yolları bulmasına neden olmuştur. Bu gün bu konuda oldukça ilerleme kaydetmiştir.


  Beslenme Bilimi;

  1. Besin öğelerini, türlerini, özelliklerini, miktarını ve vücudun çalışmasındaki işlevini,
  2. Besinlerin bileşimini, fiziksel ve kimyasal özelliklerini,
  3. Besinlerin üretiminden tüketimine kadar uygulanan işlemlerin besin üzerindeki etkilerini,
  4. Yaş, boy, cinsiyet, kilo hikayesi, sağlık durumu, genetik yapısı, hastalık potansiyeli, iş yaşamı, yaşam şekli, stres seviyesi, aktivite miktarı, metabolizma hızı, bebek, çocuk, hamile, emzikli, yaşlı vb. özel durumu, vücut analizleri (yağ/kas oranı, deri altı yağ dokusu miktarı, kilonun vücuttaki dağılımı, vücudun ödemi, su dengesi vb.), alerjisi olduğu yiyecekler, sevmediği ve tüket(e)mediği yiyecekler, göz önene alınarak bireylerin ve grupların beslenme programının hazırlanması, planlanmasıdır.

  Bu gelişmeler ve şartlar beslenme biliminin işini ve önemini her geçen gün arttırmaktadır

  [​IMG]