Bileğinize göre tipinizi belirleyin


İnce misiniz, iri mi? Artık bunu saptamak için yepyeni, pratik bir yöntem var. Boyunuzu ve bilek ölçünüzü bilmeniz yeterli.

Önceleri kilo ve boy ölçümü vardı. Sonra "Beden Kitle İndeksi" diye bir formül çıktı. Bunların vücut yapısını tanımlamaya yetmediği gözlendiğinde bel ve kalça çevresi oranlan eklendi. 2000'li yıllarda "ense kalınlığı" devreye girdi. Boyun çevresi ölçümünün vücut yağ oranı ile ilişkisi üzerine araştırmalar yapıldı. Boynu kalın olanların kolesterol değerlerinin de yüksek olduğu saptandı. Son günlerde, bu listeye hepsinden daha pratik bir ölçüm eklendi: El bileği çevresi!

Tartıya çıkıp yazan kiloyu beğenmeyince "Zaten ben iri kemikliyim!" diyenler... Yuvarlak hatlarını "ince kemikli" oluşuna bağlayanlar... Çok kolay bir ölçümle vücut yapınızı belirleyebilirsiniz. Yapmanız gereken boyunuzu bilmek ve el bileği çevrenizi ölçmek. Aşağıdaki listeye göre, ince mi, normal mi, yoksa iri yapılı mı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

KADINLAR İÇİN

Boy 157 cm'den küçükse:

- El bileği 14 cm'den küçükse, ince
- 14-14,5 cm'se, normal
- 14,5 cm'den büyükse, iri

Boy 157 - 165 cm aralığındaysa:

- El bileği 15 cm'den küçükse, ince
- El bileği 15-16 cm'se, normal
- El bileği 16 cm'den büyükse, iri

Boy 165 cm’den büyükse:

- El bileği 16 cm'den küçükse, ince
- El bileği 16-16,5 cm'den küçükse, normal
- El bileği 16,5 cm'den büyükse, iri

ERKEKLER İÇİN

Boy 165 cm'den büyükse:

- El bileği 14-16,5 cm'den küçükse, ince
- El bileği 16,5 -19 cm aralığındaysa, normal
- El bileği 19 cm'den büyükse, normal

beden kitle indeksi, bileğinize bakın ideal kilonu bulun, diyet çeşitleri, diyet dusmani yiyecekler, diyet egzersiz, diyet hakkinda bilgiler, diyet nedir, formda kalmak, vücut yağ oranı
 
Üst