Bıldırcın yumurtası

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Alya tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. BILDIRCIN YUMURTASI İLAÇ GİBİ


  Tavuk yumurtasına nazaran 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtasının süt ve balla karıştırıldığında astım, öksürük ve alerjiye çok iyi geldiği bildirildi.

  Anadolu Üniversitesi Sağlık Kulubü'nün internet sitesinde yer alan makalade, öksürük rahatsızlığı yaşayan bir doktor başından geçen ilginç olayları anlattı. Operatör Doktor Aytekin Ertuğrul, 6 ay boyunca yaşadığı öksürük rahatsızlığı için uzmanlara gittiğini, ilaç kullandığını ve iyileşemediğini anlattı. Bir arkadaşının tavsiyesi ile bıldırcın yumurtasını sütle birlikte kullanarak içtiğini anlatan Ertuğrul, bunun çok faydasını gördüğünü söyledi. Doktor Aytekin Ertuğrul, Avrupa'da astım, öksürük ve alerji gibi rahatsızlıkların bıldırcın yumurtası yardımı ile tedavi edildiğini öne sürerek, "Gramajca 5 bıldırcın yumurtası, bir tavuk yumurtasına tekabül etmektedir. Bıldırcın yumurtası 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 kat fazla protein ihtiva ediyor. Güç ve zindelik vermesi, solunum, alerjik astım sorunları için tabii bir antibiyotik olması, lezzeti, salataların, mezelerin süsü, çocuklar için eğlenceli bir vitamin hapı olması ürünün en bilinen özellikleridir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir" dedi. Aytekin Ertuğrul, bıldırcın yumurtasının nasıl kullanılacağını da şöyle anlattı: "Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz. Bir kaşık balla karıştırıyorsunuz. Çalkalıyorsunuz. Bir bardak süte tamamlıyorsunuz. Süt oda sıcaklığında veya buzdolabından çıkarıldıktan 10 dakika sonra içilecek. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapıyorsunuz. Öksürük kalmıyor, alerjik şikayet kalmıyor. Siz de iyileşme sevincini yaşıyorsunuz. İdame dozu (tedavisi) olarak ayda 5-10 adet yumurta içmeye devam. En az 3 ay." LİKOPENLİ BILDIRCIN YUMURTALARI GENÇLEŞTİRİYOR Özel olarak hazırlanan yemle beslenen bıldırcınlardan, insanlarda doku yıkımlanmasını azaltan yumurta elde edildi.
  Araştırmaya Atatürk ve Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri ile ABD’deki Wayne State Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Küçük imza attı.
  Bilim adamları insanlarda stres, hava kirliliği, radyasyon, sigara ve benzeri zararlıların meydana getirdiği, yaşlanma ile artan doku yıkımlanmasını azaltacak bıldırcın yumurtası ürettiler.

  LİKOPENLİ YEM
  Araştırma kapsamında Elazığ’daki bir çiftlikte, antioksidan özelliğine sahip ve domatese kırmızı rengini veren likopen maddesi karışımıyla özel bıldırcın yemi hazırlandı. Bu yemlerle beslenen bıldırcınların yumurta sarısında 22,47 mikrogram likopen çıktı.  HER GÜN 2 YUMURTA
  Yumurtaların insanlarda yaşlanmayı yavaşlattığı deneylerle tespit edildi. Bu yumurtaları 10 hafta süreyle günde 2 adet yiyen insanların kanındaki likopen oranı artarken, yaşlanma göstergesi olan MDA düzeyi azaldı.
  Araştırmada yer alan Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Armağan Hayırlı, "likopen madde içeren bıldırcın yumurtasının insanlarda etkisini gösterdiğini gözlemledik" dedi.


  CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR
  Likopenli bıldırcın yumurtasını gençlik aşısı olarak tanımlayan Doç. Dr. Hayırlı, "özelikle sigara tiryakileri, maden ve taş kırma işçileri, yol asfaltlamada çalışanlar gibi yoğun dumana ve radyasyona maruz kalan kişilerde doku hasarının azaltılması, bu bıldırcın yumurtası sayesinde mümkün hale geldi" dedi.
  Bu araştırma ile artık eczanelerde ilaç olarak satılan likopeni almaya gerek kalmadı. Onun yerine likopenli bıldırcın yumurtaları tüketilecek. Doç Hayırlı, "Artık insanların cilt sağlığı, bağışıklık sistemin güçlendirilmesi, hastalıklara direncin ve yaşam kalitesinin ve süresinin artırılması; uygun büyüme ve gelişmenin devam ettirilmesi likopenli bıldırcın yumurtasıyla mümkün olabilecek" dedi.
  Türk bilim adamlarının imza attığı bu araştırma, ABD’de yayınlanan uluslararası indeksli A kategorisindeki dergi Food Resarch International’ın şubat sayısında yayınlanacak.
  Hayırlı, "bu araştırma sonuçlarından tüm bıldırcın yetiştiricileri yararlanmalı. Bundan sonra yapılması gereken, çiftliklerde bıldırcın yemlerine likopen katarak likopence zengin bıldırcın yumurtaları pazara sunmak olacak" dedi.
    2. Küçükken bizim kızın biberonuna doldururduk bıldırcın yumurtası umarım faydalı olmuştur..
    3. A_L_Y_A

  bizim oğlanda denedik doğrudur :f40:
    4. teşekkürler A_L_Y_A
  kızım küçükken bende denedim ama yememekte inat etti annesi kılıklı :f106:
    5. Iyyyyyyyyykkk küçükken annemin de bana içirdiğini hatırlıyorummm..;) :

  Teşekkürler Alya..
    6. Bizim zamanımızda böyle yumurtalar hiç yoktu.
  Bende dolapta bu küçük yumurtalardan görünce Öznura
  kazıklamışlar seni diye gülmüştüm.
    7. emeğine sağlık
    8. benim oğluma içirdiğim yumurtalarla çiftlik kuruludu...
    9. Aysell:
  Iyyyyyyyyykkk küçükken annemin de bana içirdiğini hatırlıyorummm.

  Kızım senin içme vaktin daha geçmediki tabi hatırlıcan... Annene söyle devam etsin ama artık biberonu bırak:)

  Erkan:
  Bizim zamanımızda böyle yumurtalar hiç yoktu.
  Bende dolapta bu küçük yumurtalardan görünce Öznura
  kazıklamışlar seni diye gülmüştüm.

  Alemsin erkan Ezlemle kankalık baya yaramış sana..

  Blue:
  benim oğluma içirdiğim yumurtalarla çiftlik kuruludu...

  Kızım sadece bıldırcın yumurtasıyla mı besledin oğlanı... Yumurta ara da sırada verilecekti... Yazık oğlana
    10. Alemsin Chemist yaff:f30::f30:

  Benim oğlum hiç içmedi:(:(
    11. [​IMG] gerçekten bıldırcın yumurtasının faydaları çok ve tanıdığım bir kaç kişi varki sırf yumurtasınından yararlanmak için bıldırcın besliyorlardı paylaşımına teşekkürler...
    12. valla ben sadece yaziyorum denemek isteyenler buyursun
    13. ben bizzat denedim biberon içinde süt çiğ bıldırcın yum urtası peynir zeytin bebek bisküvisi ve bal işte kahvaltı hazır