Beta Balığına Nasıl Bakılır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 3 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. annem bana hafta sonu bir fanusun içinde bir betta alıcak ve ben bettalar hakkında çok az şey biliyorum çok acil bilgiye ihtiyacım var

  Cevap: Beta Balığına Nasıl Bakılır?

  Beta balıkları genellikle yalnız yaşar ama birlikte yaşadığı balıklar da vardır. Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılırlar, bunun nedeni; bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır.Bunlar doğrudan havadan oksijen temin edebilirler.

  Genellikle fanuslarda veya bardaklarda satılan beta balıları yaşatılma şekli açısından hak etikleri yeri bulamamış ticari kaygılar yüzünden üstün körü yaşatılmaya çalışılan narin ve asil balık türüdür.

  Fiyatı farklılık göstermekle birlikte 7,5 ile15 TL ye kadar bu balıkları temin edebilirsiniz.Güney Doğu Asyanın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 25 litrelik akvaryumlarda bakılmaları tavsiye edilir. Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır.Mümkünse dişi ile erkek ayrı akvaryumlarda bakılıp kondüsyon kazandırılmalıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...