Beta Balığı Bakımı - Beta Balığı Beslenmesi

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 3 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Beta balığı hakkında bilgi


  İlk olarak kesinlikle yanlış bilinen bir yanlışı düzelterek başlayalım işe. Beta balıklarını fanus, kavonoz yada bardakta yetiştirmeyi düşünmeyin. Onlar özgür ruhludur öyle küçücük bir kabın içine hapsolmaktan hoşlanmazlar.

  Akvaryumun ısısı

  Beta akvaryumunun ısısı en az 22°C - 24°C olmalıdır.
  Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül - Ekim de kullanabilirsiniz. Isıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması balığınızı öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir. Böylece balığınızın ömrü kısalır.
  [​IMG]

  Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez.
  Çünkü betalar ne kadar geniş alan bulurlarsa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. Beta balıkları için en küçük ve ideal akvaryum boyutu yükseklik: 30cm - genişlik: 30cm ebatlarında olmalıdır. İsterseniz bu ebatları kendinizce büyütebilirsiniz.

  [​IMG]

  Beta balıkları beslenmelerinde seçiçi davranmaz,
  kaliteli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur; hem de dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ve bol bitkilendirilmiş olması gerekir. bitkiler akvaryumunuza oksijen kazandıracaktır.

  Beta balıkları yılın her ayında yumurta dökseler de en elverişli aylar;
  eylül , ekim aylarıdır. Dişi beta, ömrü boyunca ancak 10 kez yumurta dökebilir. Üretimleri için orta boy bir akvaryum kullanılmalı ve ortasından ikiye bölünmelidir. 10-20 cm. dinlendirilmiş su ile doldurulan akvaryum erkek betanın yapacağı hava kabarcıklarını tutmaları için su üstü bitkileriyle bitkilendirilmelidir.Erkek ve dişi ikiye ayrılmış akvaryumun iki yanına ayrılarak konulur, dişiyi camın arkasından gören erkek balık bir miktar kur yaptıktan sonra süratle yuvayı yapmak için çalışmaya başlar. Su üzerinde sabun köpüğünü andıran yuvanın kalınlığı ortalama 2cm kadar bir yer kaplar. Erkek balık yuvayı ağzına aldığı hava ve tükürük salgısıyla oluşturduğu baloncuklarla kurar ve yuva bitince camın diğer yanındaki dişiye yönelir ve kur yapmaya başlar,solungaç ve yüzgeçlerini kabartır,rengi daha parlak ve canlıdır.

  Beta balıklarını beslerken canlı yem ya da kaliteli yemleri kullanmanızı öneririz.
  Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca bulabilirseniz beta balığınıza verin, betalar bunları severek yerler. Kaliteli yemler kullanmanız da beslenme için önemli bir yere sahiptir.

  Beta Yavruları Beslenmesi:
  Beta yavrularınıı ilk 1-2 hafta yumurta sarısı ile besleyebilirsiniz. Yumurta sarısını balıkların durumuna göre hesaplayarak verin( sayısı ve boylarını hesaplayarak). Daha sonra akvaryumculardan rahatlıkla bulabileceğiniz yavru yemi ve beta yavrularının bakımı için özel yemlerden alabilirsiniz. Kaliteli bir yem olmasına dikkat ediniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Mar 2014
Yükleniyor...