Belize Bayrağı Anlamı kısaca

Belize Bayrağı Anlamı kısaca
belize.jpg

Orta Amerika ülkesi olan Belize çok yakın zamanlarda bağımsızlığını kazanıp kendi bayrağını gönderinde dalgalandırma hakkını elde etmiştir. Eski Maya uygarlığının bir uzantısı olan Belize, 1500 lü yıllarda Amerika’nın keşfi ile kıtaya gelen ilk İspanyollardan oluşmaktadır. Bu zaman zarfında pek çok ülkenin egemenliği altına giren ülke 1860 yılından sonra tamamen İngiliz sömürgesi olarak bu ülke bayrağı altında kalmıştır. Nihayet 1964 yılında iç işlerini yönetme özgürlüğü kazanan Belize, 21 Eylül 1981 tarihinden sonra da tam olarak bağımsızlığına kavuşmuştur. 1984 yılında da ülkede bulunan tüm İngiliz birlikleri çekildi. Belize Bayrağı Anlamı bu yüzden pek çok unsuru sembolize etmektedir.

İlk bakıldığında karışık gelebilecek öğelerle bezeli olan Belize bayrağı sömürgecilik döneminin izlerini de taşımaktadır. Bayrağın alt ve üst taraflarından kırmızı bir şerit vardır, diğer yerleri ise lacivert olarak belirlenmiştir ve bu lacivertin ortasında beyaz yuvarlak içinde bazı motifleri ve insan figürlerini görebiliyoruz. Belize Bayrağı Resmi için çok şey ifade ettiği söylenir. Belize arması olarak biline bu beyaz dairenin sol tarafında Latin Amerika yerlisi olan halkı sembolize eden eli baltalı bir adam bulunmaktadır. Halkanın sağ tarafında ise Afrika’dan getirilen kölelerin anlatıldığı elinde kürek taşıyan bir zenci adamın resmi bulunuyor. İngiliz sömürgesi zamanında Afrika’dan getirilen zencilere atıf yapılmıştır ki ülke kültüründe bu yerlilerin çok büyük önem, vardır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız iki insan figürü ülke bütünlüğünün ve beraberliğinin simgesi olarak bayraktaki yerlerini almışlardır. Kırmızı, mavi ve beyaz renklerin Belize halkını temsil ettiği biliniyor, bir de armanın tam altında Ulusal sloganları olan Sub Umbra Floreo yazdığını görüyoruz. Bu Latince kelimelerin anlamı ise “Geliştiğim Gölgenin Altında” demektir. Belize Bayrağı Açıklaması çok manidar ifadelerle bezenmiştir, İngiliz sömürgesi olduğu zamanlarda ülkede bulunan ve en popüler olan siyasi partinin bayrağından Belize bayrağında esintiler bulmak mümkün. Hatta benzeri olarak da kabul edilebilir. Bu kadar uğraşlardan sonra özgürlüğünü elde eden bir ülke bayrağının çok anlamlarının olması zaten her şeyi anlatmaya yetiyor.
 
Üst