Becker Nevüs

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 28 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Becker Nevüs
  Becker nevüs neden oluşur?
  Henüz tanımlanamamakla birlikte bir gen defekti sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan testesteron denen erkeklik hormonunun uyarısı sonucu gelişir.

  Becker nevüs ne şekilde görülür?
  Becker nevüs vücudun tek tarafında kahverenkli geniş bir leke şeklinde görülür, bazen göğüsün ve sırtın üst bölgesinin yarısını kaplayabilir. Ergenlik döneminden sonra daha koyu, kıllı bir hal alır. Bazen üzerinde sivilce gelişir.

  Becker nevüs sendromu nedir?

  Nadiren diğer doğum lekelerinde olduğu gibi aynı embriyonik hücre tipi olan ektodermden oluşan alttaki dokularda bazı bozukluklar olabilir. Bu durum Becker nevüs sendromu olarak bilinir. Bu sendromda aşağıdaki anomaliler bulunur:

  Düz kas hamartomu (nevüsün altındaki düz kasların aşırı gelişimi)

  Altta yatan meme, pektoral kas, yağ dokusu, kollar , göğüs duvarı ve omurgada gelişme geriliği

  Böbrek üstü bezi, kollar, bacaklar, el ve ayak parmakları ve scrotumda aşırı gelişim

  Becker nevüs nasıl tedavi edilir?

  Hastalığın etkili tedavisi yoktur. Bununla beraber etkilenen alan güneşten korunursa daha az belirgin kalması sağlanabilir.

  Benin üzerindeki aşırı kıllarlaser tedavisi ile azaltılabilir. Ayrıca kahverengi renkte pigmentlaserleri ile azaltılabilir, fakat genellikle etkili değildir veya lekeyi daha belirgin hale getirebilir.

  Becker nevüs sivilce ile birlikte olduğunda klasik sivilce tedavisi yapılır, şiddetli olgularda isotretinoin kullanılır.

  Dr. Şafak Metekoğlu Güneş
  Dermatoloji Uzmanı
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Becker Nevüs
 1. Büsra
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  18,774