Bebeklerin Parmak Emme Sorunları

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 31 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bebeklerde Parmak Emmenin Zararları
  Bebeklerde parmak Emme Sorununun Tedavisi
  Çocuklarda parmak Emme Alışkanlığı


  [​IMG]


  Bebeklerin özellikle uyudukları süreçlerde parmaklarını emdiğini görmüş veya biliyorsunuzdur. Bu masum hareketin çocuklarda alışkanlık olmaması önemli bir noktadır. Aksi takdirde yaşı ilerlese de uykusu sırasında parmağını emiyor olduğunu görebilirsiniz.

  Peki, bebeklerin bu alışkanlıklarını nasıl sağlıklı bir şekilde çözüme bağlarız?
  Bu konuda uzman tavsiyelerine yer vermeden önce bilmeniz gereken son bilgi ise, bebeğinizin çoğunlukla meme emme sırasında memeyi tutmak için kullandığı parmaklarını emiyor olmasıdır. Yani aslında uykusunda anne kucağındaki huzuru parmağını emerek tamamlıyor.

  Vazgeçirme tavsiyeleri;

  - Uyumadan önce yanında bulunmasından mutluluk duyacağı bir oyuncağını ona verin. Böylelikle aradığı huzurlu ve rahat uykuya sevdiği bu oyuncak ile sahip olabilir.
  - Bebeklikten çıktığı yaşlara gelen çocukların bu alışkanlığından vazgeçirmek için asla başkalarının karşısında utandırmayın. Bu başından sonuna yanlış bir yöntem olur.
  - Yine bebeklikten çıktığı yaşlarda, ona bu alışkanlığının sağlıklı olmadığını ve kişilik gelişiminde büyük yer edineceğini net bir dille anlatın. Elbette birebir olarak...
  - Bu alışkanlığın bırakılmasını kendiniz ve çocuğunuz arasında geçen bir mücadele olarak görmeyin.
  - Bırakmaya yönelik sarf ettiği olumlu gelişmeler için güzel sözle söyleyerek güvenini tazeleyin.

  İşte bu yöntemler ile bebeklik döneminde yaşanması ve sonrasında alışkanlık olarak benimsenmesi mümkün olan parmak emme alışkanlığını ortadan kaldırabilirsiniz.
   
Yükleniyor...