Bebek Yıkamanın Püf NoktalarıYeni bebek sahibi çiftleri en çok ürküten şeylerden biri de, bebege banyo yaptırmaktır. Oysa artık bebek yıkamak eskiden oldugu kadar zor degil.

Bebeğe annesi tarafından yaptırılan banyonun, anne ile bebek arasındaki sevgi baglarını kuvvetlendirmesi açısından çok önemli bir faktör.

Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yag tabakası oluşmadıgı için kolay üşüdüklerini ve ısı degişikliklerine hemen uyum saglayamadıklarını kaydeden uzmanlar, "Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmedigi için, ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklıgının 36 derece, oda sıcaklıgının ise 22-24 derece olması gerektigi unutulmamalıdır. Bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince oldugu için bebekler çabuk üşür. Bu nedenle banyo süresinin ise 5-6 dakikadan fazla olmaması gerekiyor" diye konuştu.

İşte bebegi yıkamadan önce, yıkarken ve yıkadıktan sonra dikkat edilecek önemli hususlar:

Yıkamadan önce

Bebeginizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadıgınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.

Soguk suyu, sıcak su katarak ılıştırın. Suyun sıcaklıgını dirseginizle kontrol edin.

Suyun yaklaşık 10 santimetre derinlikte olmasını saglayın.

Bebegin cildine uygun, gözlerini yakmayan bebek ürünlerini hazırlayın.

Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeginizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

Yıkarken

Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler.

Bebegin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.

Sırtını yıkarken bebegi çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun.

Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeginizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.

Mümkünse banyo sırasında yanınızda bir yardımcı bulundurun.

Yıkadıktan sonra

Kurulamak için mutlaka 2 havlu bulundurun. İlk havlu ile bebegin vücudunu kuruladıktan sonra bebeginizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun. Çünkü vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeginizin üşümesine ve hızla ısı kaybetmesine neden oluyor.

Bebekler üşüdüklerinde ısılarını tekrar kazanmak için enerji harcıyorlar ve bu da kilo alımını yavaşlatıyor.

Giydirmeden önce bebeginize bebek yagı yardımı ile masaj yaparak hem bebeginizin gelişimine yardımcı olun hem de aranızdaki bagı kuvvetlendirin.
 
Üst